Fotbal, Liga I : Pandurii lui Neagoe parasesc zona retrogradarii

Farul Constanta – Pandurii Tg. Jiu  1 – 2

Dupa un început de an bun, Farul a ajuns de unde a plecat: sub linie! Constantenii au pierdut luni seara un meci extrem de important în lupta pentru evitarea retrogradarii, cu Pandurii Târgu Jiu, chiar în fata propriilor suporteri.

Dupa un început de meci bun, gorjenii au trecut la conducere în minutul 15, când Alexandru Piturca a reluat cu capul în plasa, dupa o centrare venita de la Ilie Iordache. Doar câteva secunde s-au bucurat însa oaspetii, „rechinii” reusind imediat sa egaleze, tot printr-o lovitura de cap, de aceasta data trimisa de Nae, care a profitat de o centrare buna executata din lovitura libera de Maxim.
Farul a trecut apoi la conducerea ostilitatilor, ratând ocazii mari, prin Nae, Nanu si Mendy. Cei care au înscris si au obtinut punctele în joc au fost însa elevii lui Eugen Neagoe. Cu zece minute înainte de fluierul final, Ilie Iordache a devenit eroul gorjenilor, transformând un penalty si stabilind scorul final al întâlnirii: 1-2 în favoarea echipei oaspete.

Farul: Bacila – I. Barbu, Schiopu, Maxim – Mendy (Soare, 83), Fl. Patrascu (Teekloh, 46), M. Nae, Voiculet – Nanu (Gosici, 66), Chico. Antrenor: Ion Marin.

Pandurii: Mingote – Popete, Chibulcutean, Alin Rus, Djakpa – Pacurar (Rusu, 68), Fl. Stânga, Vancea (Ad. Popescu, 46), Iordache – Orac (Stromajer, 61), A. Piturca. Antrenor: Eugen Neagoe.

Ceahlaul Piatra Neamt – Unirea Urziceni  0 – 0

Daca ar fi jucat în acest miniretur ca în primele 19 etape ale campionatului, fara doar si poate, Unirea s-ar fi aflat pe fotoliul de lider al Ligii I. Cu totul inexplicabil, însa, baietii lui Dan Petrescu au deziluzionat, marturie fiind si remiza de luni seara, 0-0 la Piatra Neamt.

Partida a început sub semnul echilibrului, ambele echipe fie nedorind sa forteze, fie pur si simplu neputând mai mult. Prima ocazie mai clara a venit abia dupa un sfert de ora de la primul fluier al arbitrului Cristi Balaj si l-a avut în prim plan pe portarul gazdelor, Savu, acesta respingând cu un reflex de zile mari sutul trimis în forta de Paduretu.

Nemtenii au replicat prin Fernandes, în minutul 28, dar reluarea fundasului a ocolit spatiul portii oaspete. La rampa avea sa iasa apoi Bogdan Stancu. În minutul 30, tânarul atacant al Unirii a trimis senzational cu capul, dar Savu s-a remarcat din nou, scotând de sub transversala. În minutele de final ale primei reprize, „perla” lui Dan Petrescu a realizat o foarfeca de zile mari, care a ocolit însa poarta Ceahlaului.

Dupa pauza, cei care au început mai motivati au fost nemtenii. Realizând ca pot obtine toate cele trei puncte, gazdele au fost aproape de a deschide scorul la doar un minut de la iesirea de la cabine, dar Oprea s-a demonstrat neinspirat în fata portii, trimitând aiurea, singur-singurel cu goalkeeper-ul Arlauskis.

Desi au dominat, elevii lui Viorel Hizo nu au reusit sa înscrie golul victoriei în minutele ce au urmat. De partea cealalta, ialomitenii s-au aparat si au contat numai pe contraatacuri, cum a fost cel din minutul 76, când Bilasco a ratat din pozitie ideala, dupa o gafa a portarului nemtean.

Meciul s-a terminat cu ocazia monumentala a lui Danalache, vârful Unirii trimitând cu capul în transversala, din doar sapte metri. Scor final 0-0 si Dan Petrescu are de ce sa fie suparat. De aceasta data, elevii lui nu au jucat chiar nimic.

Ceahlaul: Savu – Hamza, Vitelaru, B. Fernandes, Gmamdia – Omoduemuke, Badescu, Cristocea, Pecha, Croitoru – Cernoch. Antrenor: Viorel Hizo.

Unirea: Arlauskis – E. Nicu , Galamaz, D. Munteanu, Bordeanu – Mara, Ricardo, Paduretu, C. Petre – B. Stancu, Bilasco. Antrenor: Dan Petrescu.

CLASAMENT

1.       CFR Cluj                 25       17      5        3        41-18         56p

2.       Steaua                       24       15      5        4        28-14         50p

3.       Dinamo                  25       13      7        5        39-23         46p

4.       Rapid                     24       13      6        5        35-19         45p

5.       Unirea Urziceni        25       12      9        4        29-17         45p

6.       Poli Timisoara          25       13      6        6        44-33         45p

7.       FC Vaslui                25       10      10      5        37-23         40p

8.       Gloria Bistrita          25       9        7        9        27-31         34p

9.       Otelul Galati            25       10      3        12      33-41         33p

10.      U Craiova               25       9        4        12      27-33         31p

11.      Poli Iasi                  25       8        6        11      27-31         30p

12.      Dacia Mioveni          25       7        7        11      22-30         28p

13.      Gloria Buzau            25       7        5        13      24-42         26p

14.      Pandurii Tg. Jiu        25       6        6        13      26-34         24p

15.      Farul Constanta       25       5        8        12      15-28         23p

16.      Ceahlaul                 25       6        4        15      20-31         22p

17.      UTA Arad               25       4        7        14      20-33         19p

18.      U Cluj                    25       2        11      12      26-39         17p