Rapid a ajuns la 3 puncte de retrogradare (Fotbal)

Rapid Suceava – Ceahlăul II Piatra Neamţ 0 – 1

Devenită echipa fanion a judeţului după desfiinţarea Cetăţii, gruparea Rapid CFR Suceava tinde să devină o altă dezamăgire. Nici jocul prestat de “vişinii” şi nici locul din clasament nu au darul de a aduce vreo undă de speranţă în sufletul iubitorilor fotbalului din Suceava. În primele două etape ale returului feroviarii au înregistrat două înfrângeri, 2-3 cu CSM Paşcani şi 0-1 cu Ceahlăul II, ajungând la numai 3 puncte de primul loc retrogradabil, ocupat în prezent de Oţelul II Galaţi.

Aproximativ 100 de suporteri au îndurat frigul şi ninsoarea de afară pentru a asista sâmbătă după-amiază la primul joc pe teren propriu al Rapidului, din acest retur de campionat. Pe un teren acoperit parţial cu zăpad şi în unele locuri imbibat cu apă, jucătorii ambelor echipe au avut probleme de exprimare tehnică. Totuşi, cei care au avut primii o şansă bună de a marca au fost oaspeţii, după zece minute de joc, portarul Pascal scoţând in extremis şutul expediat de nemţeanul Ilin. Replica sucevenilor a venit prin Negru, care nu l-a putut învinge pe goalkeperul oaspeţilor din 10 metri, astfel că şa pauză a fost 0-0.

Rapidiştii nu au avut timp să se aşeze bine în teren pentru că imediat după realuare, în minutul 47, Ciocioiu a scăpat singur cu Pascal şi l-a învins pe portarul sucevean cu un şut din interiorul careului. Romaniuc, Breniuc şi Negru şi-au trecut în cont câte o ocazie de gol nefructificată iar în prelungiri nemţenii puteau înscrie golul al doilea dar s-a opus Pascal. Rezultat final, 0-1, în urma căruia Rapidul îşi complică situaţia în clasament, unde a ajuns la numai 3 puncte de primul loc retrogradabil.

Au evoluat formaţiile:

Rapid: Pascal – Pantea, Sava, Breniuc (75 Burlacu), Spătar – Moldovan, Romaniuc, Bosancu (68 Apetri), Jalbă (59 Azaharioaei) – Şuleru, Negru. Antrenor: Ovidiu Ciobanu

Ceahlăul II: Hărăguţă – Ţepeş, Ferariu, Ichim, Burlacu, Codreanu, Tudose, Ciocoiu, Gheorghiu, Tudor, Ilin. Au mai intrat Staicu, Apetrei, Rotaru. Antrenor: Mihai Ionescu