Fotbal – Suceava vs. Botosani

Doua dintre echipele care vor reprezenta judetul Suceava în viitorul sezon al Ligii a III-a au jucat în aceasta saptamâna împotriva echipei FC Botosani. Juventus Falticeni – FC Botosani 1 – 2 (0 – 1) Formatia de Liga a II-a FC Botosani s-a aflat pe parcursul acestei saptamâni într-un semicantonament de 5 zile în localitatea Câmpulung Moldovenesc. Cu aceasta ocazie, echipa botosaneana a disputat doua partide amicale. În primul meci, elevii lui Leo Grozavu au dispus cu 2-1 de Juventus Falticeni. Primul gol al divizionarei secunde a fost marcat de Ursu, în minutul 2, în urma unei lansari în adâncime a lui Kone. Acelasi Kone si-a trecut numele pe lista marcatorilor în debutul partii secunde, dupa un corner executat bine de Sitaru. Pentru falticeneni a înscris Tomescu, în minutele de prelungire. Au evoluat formatiile: Juventus: Mihai – Dumistracel, Ciopraga, Berezoschi, O. Bosancu – P. Bosancu, Adi Pânzariu, Suleru, Pantea – A. Aileni, Gramada. Au mai intrat: Fl. Pânzariu, Vrabie si Zaremba. FC Botosani: Prisaca – Ciobanu, Aldea, Kano, Acsinte – Stefoi, Straton, Ursu – Andries, Ungureanu, Kone. Au mai intrat: Satco, Patache, Filip, Botu, Ciornei, Sitaru, Vatavu si Derra. CSM Raraul Câmpulung – FC Botosani 1 – 0 Joi a fost rândul altei echipei sucevene, CSM Raraul Câmpulung Moldovenesc, sa înfrunte echipa botosaneana. Meciul s-a disputat pe stadionul “Raraul” si gazdele s-au impus cu 1-0, printr-un gol marcat de Mândrila, care a lobat mingea peste portarul advers, de la aproximativ 35 de metri. În acest meci, oaspetii au folosit mai mult jucatorii de rezerva, în timp ce la CSM Raraul au debutat jucatorii Talanca, Sandu si Marin, care au fost împrumutati chiar de la FC Botosani. Au evoluat formatiile: CSM Raraul: Axinte – Popescu, Paraschiv, Talanca – Mândrila, Plecanciuc, Andriuc, Fedorov, Sandu – Gherine, Cobzariu. FC Botosani:Satco – Patache, M. Filip, Ciornei, Botu – Fl. Ursu, Vatavu, G. Luca, Derra – Sitaru, Porfireanu. Au mai jucat: Bordeanu, Ov. Ciobanu, Acsinte, Straton.