FOTBAL – Sergiu Radu salveaza onoarea lui Wolfsburg

VFL Wolfsburg, echipa românilor Sergiu Radu si Vlad Munteanu, a debutat cu stângul în noul sezon din Bundesliga, 1-3 acasa cu Arminia Bielefeld, dar Sergiu Radu a marcat singurul gol al gazdelor.Cu Vlad Munteanu si Sergiu Radu titulari, Wolfsburg a fost surclasata pe teren propriu de Arminia Bielefeld care a marcat de trei ori, prin Wichniarek, Eigler si Kirch, înainte ca Sergiu Radu sa înscrie golul de onoare al gazdelor în minutul 84.Fara Ovidiu Burca în teren, Energie Cottbus a debutat cu dreptul în noul sezon, 0-0 în deplasare cu Bayer Leverkusen, în timp ce Eintracht Frankfurt, cu Albert Streit integralist, a învins acasa, cu 1-0, pe Hertha Berlin, gol Amanatidis în minutul 31.În celelalte partide ale zilei, Bayern Munchen s-a distrat cu Hansa Rostock, 3-0, goluri Toni si Klose, de doua ori, Bochum si Werder Bremen au încheiat la egalitate, 2-2, dupa ce oaspetii au condus cu 2-0, goluri Diego si Sanogo, gazdele egalând prin reusitele lui Sestak si Bechmann, iar Hamburg s-a impus cu 1-0 la Hannover, gol Collin Benjamin în prima repriza.