ATLETISM – Medalii pentru atletele sucevene la Campionatele Nationale

La Bucuresti, la sfârsitul saptamânii care a trecut s-au desfasurat Campionatele Nationale de Atletism destinate juniorilor. O comportare meritorie a avut sportiva suceveana Anca Balanuca, antrenata de Toader Flamând, care a obtinut locul 3 în proba de 800 m plat. Anca Balanuca a fost cronometrata cu timpul de 2:11.10. Concursul, desfasurat pe Stadionul „Iolanda Balas”, s-a bucurat de prezenta celor mai în forma atlete ale momentului. O alta suceveanca, Daniela Donisa, a ocupat locul 2 în cadrul aceleiasi probe, ea terminând cursa cu timpul de 2:04.05. Antrenorul Toader Flamând s-a declarat multumit de prestatia elevei sale si a mentionat ca Anca Balanuca este una dintre marile sperante ale atletismului sucevean. „A fost o cursa foarte echilibrata, la care au participat cele mai bune junioare din tara. Îmi pun mari sperante în aceasta sportiva si sper ca vom obtine o medalie si la competitia de la finalul acestei saptâmâni” – a declarat Toader Flamând. Cursa de 800 m plat a fost câstigata de campioana europeana de juniori, Ancuta Bobocel (2:04.70).