Juventus Falticeni a luat bataie de la Neamt

Cetatea Tg. Neamt- Juventus Falticeni (1- 0) Încrederea în fortele proprii cu care falticenenii au ajuns la terenul de la poalele Cetatii nu a fost de bun augur, mai ales dupa ce elevii antrenorilor Murariu si Grosu nu au reusit sa fructifice niciuna din ocaziile uriase de gol pe care le-au avut, cu precadere în repriza a doua. În minutul 24, gazdele au cea mai mare ocazie de gol, dar atacantii din Tg Neamt nu reusesc sa trimita din careul mare mingea în poarta lui Mihai, balonul lovind precum în jocul de biliard mai multi falticeneni. La pauza oaspetii puteau sa conduca, daca Prisaca ar fi urmarit mai cu atentie o minge scapata în careul de sase metri de portarul gazdelor, urmare a unei lovituri libere. Dupa o prima repriza în care a parut ca cele doua echipe au vrut sa se cunoasca foarte bine, si mai ales sa nu faca pasi gresiti la debut, a doua repriza s-a consumat pe contre, jocul trecând de multe ori peste faza de constructie. Tonul a fost dat de juniorul Florin Pânzariu care în minutul 51, angajat perfect în careu dribleaza doi fundasi nemteni si din pozitie centrala suteaza peste poarta. Zece minute mai târziu, celalalt Pânzariu, Adrian, iroseste la rândul sau o ocazie trasa parca la indigo, dupa ce Paul Bosancu a reusit sa traga dupa ele apararea si sa centreze perfect în centrul careului nemtean. În minutul 62, dupa o actiune personala în care a lasat în urma toata apararea adversa, Paul Bosancu scapa singur pe parta dat mingea trimisa spre vinclu este scoasa în extremis de portarul gazdelor. O actiune similara este reusita patru minute mai târziu de acelasi Paul Bosancu, de aceasta data centrarea sa ajunge în zona punctului cu var la Andrei Aileni care nu reuseste sa-l învinga pe Condur. Pe fondul dominarii falticenenilor, minutul 77 aduce golul oaspetilor, un gol lansat parca în poarta lui Mihai de una din miile de berze care au planat pe cerul plumburiu de deasupra stadionului: o degajare a apararii falticenene, mingea este aruncata din nou de la centrul terenului în careul falticenean, faza suspecta de ofside, aparatorii sunt surprinsi de faza, se opresc, iar atacantul Patrichi îndeplineste o simpla formalitate trimitând mingea sub transversala portii lui Mihai, aruncând în delir cei 100 de spectatori din tribuna. Ultimele 15 minute s-au jucat pe orbecaite, pentru ca norii negri de furtuna au adus întunericul peste stadion. Introdusi pe teren pentru a obtine macar egalitatea, Vrabie si Suleru au tinut pe Juventus în gura portii nemtene, ultimul irosind o mare ocazie de gol si fiind protagosnistul unei faze la care banca a cerut penalti. Ultimul fluier a dezlantuit bucuria gazdelor si furtuna, în timp ce în tabara oaspete tristetea era la ea acasa. Cetatea: Condur – Plamada, Sobaru, Dascalu, Onisei, Croitoru, Botez, Miron, Bocanet, Dascalescu Patrichi. Au mai jucat dupa pauza: Cucos, Amariei, Afloarei si Mahu. Juventus: Mihai – Ciopraga, Berezoschi, Dumistracel (80 Vrabie), Fl. Pânzariu, Breaban, A. Pânzariu, Pantea (75 P. Bosancu), Ov. Bosancu, Prisaca (77 Suleru), A. Aelenei. Cartonase galbene: Sobaru, Dascalu, Dascalescu / Ciopraga, P. Bosancu, Pantea, A. Aelenei.