Fotbal. Liga Campionilor – Cu o repriza nu se ajunge in Liga

Dinamo – Lazio 1-3 (1-0) Peste 50.000 de suporteri deziluzionati pe „Lia Manoliu”, marti seara: un fel de România – Slovenia, doar ca acea partida s-a jucat pe „Ghencea”. Deznodamântul, acelasi: o mare dezamagire, un vis al performantei europene curmat în doar 20 de minute de o echipa care a stiut ce vrea. Nu mai poate fi vorba de experienta europeana superioara, nici de noroc. Nu pot invoca dinamovistii asemenea pretexte pentru o noua înfrângere cu greu explicabila. Lazio a aratat cum se pot câstiga 40 de milioane de euro în ceva mai mult de un sfert de ora, profitând evident si de gafele din apararea alb-rosilor. Mai dureros pentru fanii campioanei este ca echipa a facut o prima repriza de vis, la capatul careia conducea cu 1-0. Dar s-a demonstrat înca o data ca pentru a ajunge în elita fotbalului european trebuie sa fii bun din primul pâna în ultimul minut, iar Dinamo a fost buna doar 45 de minute. Un start fara trac, departe de cel de pe „Stadio Olimpico”, dadea mare încredere fanilor dinamovisti. Pase din prima, presing eficient, aparare sigura. La aproape jumatate de ora de joc, în minutul 27, Bratu a aruncat tribunele în aer, cu o finalizare de clasa, dupa ce l-a depasit fara probleme pe Stendardo. Baietii lui Rednic nu s-au relaxat dupa marcarea golului, ba chiar au mai avut câteva contraatacuri interesante, dejucate de apararea lazialilor. Un 1-0 la pauza care îi linistea pe suporteri, însa acestia nu aveau de unde sa stie ca îi asteapta o noua deziluzie. Uitând parca cei cinci ani petrecuti în Serie A, Nastase l-a faultat pe Manfredini în careu, la o faza în care putea foarte bine sa degajeze si sa evite complicatiile. Golul lui Rocchi, venit în chiar minutul secund al reprizei a doua, a turnat plumb în picioarele dinamovistilor. Pandev ne-a rasucit cutitul în rana în minutul 57, depasind prea usor apararea condusa de Radu Stefan si deja parca revedeam partida cu Benfica. Mai grav este ca alb-rosii au fost, la fel ca si atunci, lipsiti de reactie, la fel ca în minutul 66, când Rocchi a reusit dubla, punând capat sperantelor campioanei României. Finalul de meci a consemnat înca o încercare esuata a dinamovistilor de a ajunge la “masa bogatilor”. Au evoluat echipele: Dinamo: Lobont – Blay, Nastase, S. Radu, Pulhac – Oprita (54, Cl. Niculescu), Margaritescu (54, Chiacu), Ropotan, Ad. Cristea – Bratu, Danciulescu (72, C. Munteanu). Lazio: Ballota – De Silvestri, Stendardo (35, Scaloni), Cribari, Zauri – Mudingayi, Ledesma, Manfredini – Del Nero – Rocchi, Pandev.