Fotbal. Liga Campionilor – Tot Steaua. Iarasi Steaua !

Steaua – BATE Borisov 2-0 Jocul de cuvinte care a fost pe buzele tuturor în ultimul timp, Steaua BATE s-a confirmat. Steaua a batut, miercuri seara. La portile Ligii Campionilor. Usa s-a întredeschis o data în minutul 12, ca în minutul 54 sa fie data de perete. Usor timizi la început, stelistii au dat mai apoi navala si s-au asezat la masa. La masa bogatilor. La masa celor mai mari cluburi din Europa. La masa Ligii Campionilor. Din septembrie, ros-albastrii se vor înfrupta din cele mai alese mâncaruri ale Ligii Campionilor, create din pasiune, fotbal de înalta calitate si spectacol. Pentru toate astea nu vor plati nimic. Ba chiar vor primi bani. Însa au muncit sa ajunga acolo. Au fost nevoie de 360 de minute de munca asidua, de nervi, de emotii, de certuri, de împacari. Vicecampioana României a triumfat în fata a doua campioane, din Polonia si Belarus, învingând în cele doua tururi preliminare Zaglebie Lubin, respectiv BATE Borisov. Dupa 2-2 la Borisov, Steaua a început partida retur din „Ghencea” în expectativa. BATE a fost la un pas sa deschida scorul, dar Blizniuk a sutat în bara. Stelistii s-au trezit repede si au pornit la atac. În minutul 12, Dorel Zaharia, atacantul adus de la Gloria Bistrita, a deschis scorul pentru Steaua. Scenariu deja cunoscut… faza fixa. La finalizare însa nu a mai fost Goian. De centrat a centrat Dica, Zaharia a reluat cu capul, iar portarul lui BATE s-a bâlbâit si a intrat cu mingea în poarta. Era 1-0, lucrurile se linisteau. Steaua a facut usor pasul înapoi si a asteptat. Câteva atacuri ale bielorusilor, câteva suturi ale lui Banel Nicolita si prima repriza avea sa se termine. Steaua intra în avantaj la pauza. Dar asa o facuse si Dinamo cu o zi înainte si stim cu totii ce s-a întâmplat. Emotii existau si acum, însa Steaua are experienta în cupele europene. Repriza secunda a debutat la fel ca primul mitan. Steaua avea sa marcheze din nou dupa câteva minute si dupa o interventie salvatoare a lui Zapata. Mai exact în minutul 54. Dica l-a deschis pe Banel pe partea stânga, acesta a sprintat de lânga omul de marcaj si a centrat în fata portii. O formalitate pentru Neaga, care a înscris primul sau gol de la revenirea la Steaua. Finalul a adus un deznodamânt deja previzibil. Victorie cu 2-0 pentru Steaua si calificare pentru al doilea an consecutiv în grupele Ligii Campionilor. Au evoluat echipele: Steaua Bucuresti: Zapata – P. Marin, Goian, Rada, Nesu – Nicolita, Ov. Petre, Lovin, Neaga – Dica, Zaharia. Antrenor: Gheorghe Hagi. BATE Borisov: Fedorovici – Kazantev, Radkov, Filipenko, Saharov – P. Platonov, Lihtarovici, Ermakovici, Stasevici – D. Platonov, Blizniuk. Antrenor: Igor Kriusenko. O data cu partidele disputate miercuri seara, preliminariile Champions League au luat sfârsit, exceptia fiind meciul dintre AEK Atena si FC Sevilla, amânat datorita mortii lui Antonio Puerta. Dupa ce Dinamo ne-a provocat o imensa tristete, nereusind calificarea în grupele Ligii Campionilor mai ales ca, timp de 45 de minute a lasat impresia ca poate acest lucru, Steaua a reusit sa reediteze performanta de anul trecut. Arsenal nu a avut probleme cu Sparta Praga. Le-a administrat cehilor un sec 3-0 si s-a calificat cu scorul general de 5-0. Rosenborg scapase si ea de emotii înca din tur, 3-0 în deplasare cu Tampere. Returul a fost la discretia norvegienilor, care au înscris doua goluri imediat dupa pauza, în minutele 48 si 49, prin Sapara si Konan. 2-0 scor final si Rosenborg avanseaza în grupe. Pentru Valencia, returul a fost o simpla formalitate. Învingatori cu un confortabil 3-0 în prima mansa, spaniolii s-au impus si în retur, 2-1, în fata suedezilor de la Elfsborg. Prima reusita a venit în minutul 5, prin Ivan Helguera. Pentru nordici a egalat Alexandersson, în minutul 32, dar spaniolii au reusit sa ia toate punctele puse în joc în minutele de prelungire, datorita golului înscris de David Villa. Nici Benfica nu a avut probleme la Copenhaga, desi lusitanii se impusesera greu la Lisabona, doar cu 2-1. Au câstigat însa si în retur, 1-0 prin golul înscris de Kostas Katsouranis în minutul 18. Dinamo Kiev si Sahtiorul lui Mircea Lucescu nu au facut pasi gresiti. Lor li se alatura turcii. Besiktas Istanbul a câstigat cu 2-0 în fata elvetienilor de la FC Zurich, dupa ce în tur obtinuse un egal, 1-1. Fenerbahce nu a avut deloc probleme, impunându-se la Bruxelles, în fata celor de la Anderlech, mai categoric decât o facuse în meciul de acasa: 2-0, dupa ce în tur fusese 1-0. La fel a facut si Werder Bremen, care lasase impresia, în Germania, ca ar putea rata calificarea, învingându-i greu, cu 2-1, pe croatii de la Dinamo Zagreb. Dar nemtii sunt nemti – în capitala republicii din fosta Iugoslavie s-au impus cu 3-2 si continua cursa. Surpriza neplacuta au avut olandezii. Ajax pierduse pe teren propriu, 0-1, în fata Slaviei Praga. În retur, a fost condusa înca din minutul 22. A egalat însa 11 minute mai târziu, prin Luis Suarez, si parea sa poata obtina golul care sa o propulseze spre grupe. Lovitura de gratie i-a fost data însa în minutul 89, iar meciul s-a încheiat cu o noua victorie a cehilor: 2-1. Eroul partidei este, fara îndoiala, Stanislav Vlcek, autorul ambelor reusite ale gazdelor de miercuri. Marti, Glasgow Rangers, Lazio Roma si FC Liverpool au obtinut si ele calificarea.