HANDBAL – HCM, Steaua, Dinamo si Uztel au facut cele mai multe transferuri

Pâna la startul noului sezon al Ligii Nationale, programat pe 16 septembrie, au mai ramas mai putin de doua saptamâni. Toate cele 14 combatante au intrat în linie dreapta cu pregatirile definitivându-si totodata si loturile cu care vor aborda editia de campionat 2007-2008.

Iata situatia completa a transferurilor din aceasta vara, realizate de echipele din Liga Nationala.

 

HCM Constanta

Veniri: Schuch Timuzsin (Gyor, Ungaria), Evangelos Voglis (AEK Atena, Grecia), Tomislav Broz (ceh, Fylkir – Islanda), Petr Hejmanek (croat, Pontault Combault – Franta), Uros Vukovic (Steaua Rosie Belgrad, Serbia), Alexandru Csepreghi (Minaur Baia Mare), Daniel Muresan (Minaur Baia Mare), Paul Sas (CS Marta Baia Mare)

Plecari: Dragicevic (BSV Bjerringbro/Silkeborg, Danemarca), George Buricea (Steaua), Marius Stavrositu (Steaua), Mircea Muraru (Stiinta Bacau), Ognjen Kajganic, Mihailo Petrovski, Alexandru Galan (Minaur Baia Mare), Paul Giotoiu (Balonman Cangas, Spania).

Steaua MFA Bucuresti

Veniri: George Buricea (HCM Constanta), Dan Ilies (Pandurii Tg. Jiu), Ionut Georgescu (Bidasoa Irun, Spania), Predrag Vujadinovic (Partizan Belgrad), Marius Stavrositu (HCM Constanta)

Plecari: Iulian Stamate (Pick Szeged, Ungaria), Mihut Pancu (UCM Resita), Cristian Gheorghe (U Pitesti)

 

Dinamo Baumit Bucuresti

Veniri: Andrei Vasiuk (Vardar Skopje, Macedonia), Liviu Mironescu (Poli Iasi), Ioan Rosca (Maccabi Rishon Le Zion, Israel), Costel Manea (Uztel Ploiesti), Eliodor Voica si Ionel Ene (antrenori), Marius Vargalui (Malmo, Suedia), Vladimir Rusia (Sahtior Donetk, Ucraina), Roman Ustinov (Filippos Verias, Grecia), Andrei Vasciuk (Vardar Skopje, Macedonia), Florin Baciu (HC Pressano, Italia), Mircea Iordan (HCM Brasov)

Plecari: Valentin Ghionea (Pick Szeged, Ungaria), Leonard Bibirig (CSU Suceava), Constantin Stefan (antrenor, HC Odorhei), Alexandru Musteata (CSM Medgidia), Bogdan Balea (Uztel Ploiesti)

 

UCM Resita

Veniri: Mihut Pancu (Steaua), Olexandr Nataliuk (ZTR Zaporoje, Ucraina)

Plecari: Razvan Cenusa (Uztel Ploiesti), Valentin Popescu (HC Arad)

 

Uztel Ploiesti

Veniri: Ion Nicolae (antrenor), Dimitri Petkov (Lokomotiv Varna, Bulgaria), Chatkmakov Veselin (Lokomotiv Varna, Bulgaria), Razvan Cenusa (UCM Resita), Bogdan Florea (CSS Galati), Dragos Constantinescu, Alexandru Petre (HCM Brasov), Bogdan Balea (Dinamo), Tiberiu Constantin (HC Muntenia Bucuresti), Vadim Nicolescu (GSI “1 Mai” Ploiesti), Dragos Vasile (GSI “1 Mai” Ploiesti), Angelo Marinescu (GSI “1 Mai” Ploiesti)

Plecari: Sorin Toacsen (Pandurii Tg.Jiu), Cristian Rosu (Pandurii Tg.Jiu), Costel Manea (Dinamo), Mihai Iordachita (Energia Pandurii Tg.Jiu)

 

Poli Izometal Timisoara

Veniri: Milos Tica (St Cyr Touraine, Franta), Milan Mirkovic (Partizan Belgrad, Serbia), Adrian Tone (Sebes), Ioan Tcaciuc si Alexandru Simicu (LPS Banatul)

Plecari: Alexandru Cucuiet (HC Arad), Dragan Mrakic(Energia Pandurii), Nikola Jovicki (Serbia), Ionut Coaja

 

Minaur Baia Mare

Veniri: Djordje Pesic (Partizan Belgrad, Serbia), Alexandru Galan (HCM Constanta), Adrian Marcu (CS Marta), Stelian Babici (CSS 2 Baia Mare), Bogdan Mihai (HSG Varel, Germania)

Plecari: Daniel Apostu (Stiinta Bacau), Alexandru Csepreghi (HCM Constanta), Daniel Muresan (HCM Constanta)

 

CSM Medgidia

Veniri: Alexandru Musteata (Dinamo)

Plecari: Paul Nemenco (CSM Oradea), Gicu Tasca (CSM Oradea)

 

CS Universitatea Suceava

Veniri: Leonard Bibirig (Dinamo), Bogdan Pralea (Poli Iasi)

Plecari: Mihai Nicolaievici (Grecia)

 

Energia Pandurii Tg. Jiu

Veniri: Sorin Toacsen (Uztel Ploiesti), Cristian Rosu (Uztel Ploiesti), Dragan Mrakic (Poli Timisoara), Gabriel Naftanaila (HCM Bistrita), Djordje Cirkovic (Partizan Belgrad), Silviu Cristescu (Petrolul Moreni), Mihai Iordachita (Uztel Ploiesti)

Plecari: Dan Ilies (Steaua), Dorin Muraru (Universitatea Pitesti)

 

Stiinta Bacau

Veniri: Sandu Iacob (Tus Lubbecke, Germania), Martin Prachar (Balomano Oar Ciudad 1952 La Coruna, Spania), Chike Osita Oniejke (Poli Iasi), Mircea Muraru (HCM Constanta), Daniel Apostu (Minaur), Dragos Iancu (LPS Piatra Neamt)

Plecari: –

 

Romvag Caracal

Veniri: Costel Radu (Pandurii Tg. Jiu), Ciprian Alesu (liber de contract), Mihai Cercel (Pandurii Tg. Jiu), Adrian Cercelaru (U Cluj), Dorin Muraru (Pandurii Targu Jiu)

Plecari: –

 

HC Odorhei

Veniri: Ferenczi Botond (Pick Szeged, Ungaria), Constantin Stefan (antrenor, Dinamo), Vasile Adrian (Steaua), Birtalan Stefan jr (Steaua), Fratila Eugen (HCM Brasov), Varo Ludovic (HCM Bistrita), Lucic Milutin (Vrbas Vital), Marceta Mirko (Vrbas Vital)

Plecari: Ferent Raul, Munteanu Mihai, Solyom Szilard

 

CSM Oradea

Veniri: Paul Nemenco (CSM Medgidia), Gicu Tasca (CSM Medgidia), Neven Dojcinovic (Serbia), Razvanel Cârstoaia (HCM Bistrita), Antjenko Adzic (Serbia)

Plecari: –