FOTBAL.Liga a IV-a – Juventus II Falticeni – Florconstruct Patrauti 2 – 0 (0 – 0)

Juventus a avut nevoie de 56 de minute pentru a deschide scorul în partida de pe tern propriu cu Florconstruct Patrauti, contând pentru etapa a patra a Ligii a IV a. Baietii antrenati de Marius Lup si-au creat superioritate în mare parte a timpului regulamentar de joc dar ceea ce a lipsit echipei a fost eficienta în fata portii. În plus, atunci când falticenenii au ajuns în situatii clare de finalizare, portarul oaspetilor, Tanasuc, a facut minuni, salvându-si echipa de la un dezastru. Dealtfel baietii lui Radu Casuba au încercat, atât cât le-a stat în putere sa se agate de un rezultat favorabil, drept dovada ca la pauza scorul a fost egal 0 – 0. În prima repriza am putut remarca lovitura libera din marginea careului de 16 metri, pozitie laterala, executata foarte bine de Munteanu dar scoasa în corner de Tanasuc, si doua suturi ale lui Flaviu Pânzariu. Oaspetii puteau da lovitura în minutul 55 când trei fotbalisti de la Patrauti au scapat singuri pe contraatac dar atacantul Stoian a ales, în schimbul unei combinatii, un sut defectuos mult peste poarta aparata de Iederan. În faza urmatoare, dupa o combinatie Ciopraga, Vrabie, Constantin, mingea se întoarce la Ciopraga în afara careului iar capitanul falticenenilor trimite o torpila în vinclul portii adverse…1 – 0. Oaspetii resimt lovitura iar gazdele reusesc sa se apropie în mai multe rânduri, periculos, de poarta lui Tanasuc. Acesta reuseste înca în doua rânduri sa scoata mingea de sub transversala la ocaziile lui Prisaca si Ciopraga, iar pe Ciocârlan îl blocheaza chiar în momentul finalizarii. Scorul va urca totusi la 2 – 0 în penultimul minut de joc când Vrabie primeste mingea la 30 de metri de poarta adversa, simuleaza o pasa în lateral si patrunde pe culoar sutând fara speranta în coltul lung al portii patrautenilor. În cele din urma rezultatul este unul meritat si necontestat de oaspeti care au fost sustinuti în tribune de circa 20 de persoane. În partida juniorilor gazdele s-au impus de asemenea dar cu un scor mai mult decât categoric…9 – 1 !

Juventus II: Iederan – Craiu (50. Vrabie), Sava, Ciopraga, Munteanu, Constantin (90. Suman), Fl. Ailenei, Fl. Pânzariu (90 Blaga), Tomescu (86 Cozma), Ciocîrlan, Prisaca. Florconstruct: Tanasuc – Ciubotaru, Florea (30. Higa), Niga, Cîrcan, Holca, Romas, Leonte, Lungu, Stoian (Burduja), Domisan (71 Cazac). Cartonase galbene: Iederan, Craiu, Ciopraga, Al. Ailenei, Prisaca / Cîrcan