Handbal – Locul 2 in turneul de la Bistrita

Dupa ce saptamâna trecuta au câstigat turneul de la Odorheiu-Secuiesc unde au învins în finala formatia maghiara Szazhalombatta, în acest week-end handbalistii de la CS Universitatea Bucovina Suceava au participat la un nou turneu amical. De aceasta data gazda a fost HCM Bistrita. Alaturi de formatia locala au mai participat HC Odorhei, Stiinta Bacau si CS Universitatea Suceava. În primul joc, elevii lui Petru Ghervan s-au impus cu scorul de 25-21 în fata echipei gazda, HCM Bistrita. La pauza sucevenii au condus cu 13-10 si pe parcursul partidei a fost rulat întreg lotul de jucatori. În cel de-al doilea meci , studentii suceveni au dat piept cu Stiinta Bacau, care a învins la o diferenta de 6 goluri, 27-33, dupa ce la pauza tabela arata 18-10 în favoarea bacauanilor. În fine, la ultimul joc, disputat în fata unei alte formatii nou-promovate în Liga Nationala, HC Odorhei, sucevenii au învins la un singur gol, 28-27 (14-15 la pauza) clasându-se în cele din urma pe pozitia a doua. Pentru staff-ul tehnic al universitarilor suceveni, competitia de Bistrita a fost un bun prilej a roda lotul pe care îl are la dispozitie. La finele saptamânii în curs, CS Universitatea va organiza, la Suceava un nou turneu de pregatire la care vor mai participa echipele din Bistrita, Iasi si Piatra Neamt.