Fotbal. Preliminarii EURO 2008 – Pentru unele echipe, Campionatul European este mai aproape

Franta a capotat pe teren propriu, Anglia a spulberat Rusia, iar Olanda a învins in extermis.
În meciurile disputate miercuri seara în preliminariile EURO 2008 la fotbal s-au înregistrat mai multe rezultate neasteptate, cel mai de seama fiind înfrângerea vicecampioanei mondiale, Franta, pe teren propriu, în fata Scotiei (0-1). Francezii au pierdut sefia Grupei B si se afla pe locul trei, dupa acest esec, coroborat cu victoria campioanei mondiale Italia, la Kiev, cu Ucraina (2-1). Scotia a urcat pe primul loc, dar calificarea se joaca, mai ales ca britanicii vor întâlni Italia pe teren propriu în aceasta toamna.
În Grupa A, Portugalia a facut un nou pas gresit, 1-1 pe teren propriu cu Serbia, acesta fiind al treilea rezultat consecutiv de egalitate al lusitanilor. Situatia primelor patru formatii se mentine, însa, neschimbata în clasament, dupa ce Finlanda si Polonia au terminat si ele la egalitate, 0-0.
Chiar daca nu are aceeasi importanta, este de consemnat si succesul Republicii Moldova, la Sarajevo, în fata Bosniei Hertegovina (1-0).
Norvegia si Grecia au terminat nedecis, 2-2, iar situatia a devenit si mai strânsa dupa victoria Turciei în fata Ungariei, cu 3-0, dar mai dificila decât arata scorul.
Tara Galilor a învins surprinzator Slovacia, la Trnava, cu 5-2, însa rezultatul va fi doar unul de palmares, deoarece lucrurile par a fi destul de clare, cu Germania si Cehia detasate pe primele doua locuri ale grupei.
Anglia a învins Rusia la scor de forfait, 3-0, si a recuperat din terenul pierdut la începutul preliminariilor.
În grupa noastra, Olanda a câstigat in extremis la Tirana, cu 1-0, prin golul marcat de van Nistelrooy în prelungiri (90+1), când albanezii au jucat cu un om mai putin. Bulgaria nu a avut probleme cu Luxemburg (3-0), iar Slovenia a urcat pe locul trei, dupa victoria cu Belarus (1-0).

GRUPA A
Finlanda – Polonia 0-0
Kazahstan – Belgia 2-2 (Dmitri Biakov 39, Samat Smakov 77 – penalti, respectiv, Karel Geraerts 12, Kevin Mirallas 24)
Portugalia – Serbia 1-1 (Simao Sabrosa 11, respectiv, Branislav Ivanovic 88)

Clasament
1.    Polonia            11    6    3    2    17-9    21p
2.    Finlanda          11    5    4    2    11-6    19
3.    Portugalia       10    4    5    1    19-9    17
4.    Serbia             10    4    4    2    13-8    16
5.    Belgia             10    3    2    5    10-14    11
6.    Armenia            8    2    2    4    4-8    8
7.    Kazahstan       10    1    4    5    8-15    7
8.    Azerbaidjan8    1    2    5    4-17    5

GRUPA B
Franta – Scotia 0-1 (James McFadden 64)
Lituania – Insulele Feroe 2-1 (Edgaras Jankauskas 7, Tomas Danilevicius 50, respectiv, Rogvi Jacobsen 90+3)
Ucraina – Italia 1-2 (Andrei Sevcenko 72, respectiv, Antonio Di Natale 40, 77)

Clasament
1.    Scotia        9    7    0    2    17-7    21p
2.    Italia         9    6    2    1    15-7    20
3.    Franta       9    6    1    2    15-3    19
4.    Ucraina     8    4    1    3    10-9    13
5.    Lituania     9    3    1    5    7-11    10
6.    Georgia     9    2    1    6    14-15    7
7.    I. Feroe     9    0    0    9    3-29     0

GRUPA C
Bosnia – Republica Moldova 0-1(Igor Bugaev 22)
Norvegia – Grecia 2-2 (John Carew 15, John Arne Riise 39, respectiv, Sotirios Kyrgiakos 6, 29)
Turcia – Ungaria 3-0 )Gokhan Unal 68, Mehmet Aurelio 72, Halil Altintop 90+4)

Clasament
1.    Grecia           8    6    1    1    14-7    19p
2.    Turcia            8    5    2    1    21-8    17
3.    Norvegia       9    5    2    2    20-8    17
4.    Bosnia          9    4    1    4    14-16    13
5.    Ungaria         9    3    0    6    8-17    9
6.    Malta            8    1    2    5    7-17    5
7.    R. Moldova    9    1    2    6    5-16    5

GRUPA D
Cipru – San Marino 3-0 (Konstantinos Makridis 15, Efstathios Aloneftis 41, 90)
Cehia – Irlanda 1-0 (Marek Jankulovski 15)
Slovacia – Tara Galilor 2-5 (Marek Mintal 12, 57, respectiv, Freddy Eastwood 22, Craig Bellamy 34, 41, Jan Durica – autogol 78, Simon Davies 90)

Clasament
1.    Germania       8    7    1    0    31-4      22p
2.    Cehia             9    6    2    1    19-4       20
3.    Irlanda           9    4     2    3    14-11    14
4.    Slovacia          9    3    1    5    20-20    10
5.    Tara Galilor     8    3    1    4    13-13    10
5.    Cipru               8    3    1    4    13-16    10
6.    San Marino      9    0    0    9    1-43      0

GRUPA E
Andorra – Croatia 0-6 (Darijo Srna 34, Mladen Petric 38, 44, Niko Kranjcar 49, Eduardo da Silva 55, Ivan Rakitic 64)
Anglia – Rusia 3-0 (Michael Owen 7, 31, Rio Ferdinand 84)
Macedonia – Estonia 1-1 (Goran Maznov 30, respectiv, Raio Piiroja 16)

Clasament
1.    Croatia             9    7    2    0    24-4    23p
2.    Anglia                9    6    2    1    18-2    20
3.    Rusia                 9    5    3    1    14-4    18
4.    Israel                9    5    2    2    17-10    17
5.    Macedonia         9    2    2    5    7-11     8
6.    Estonia              10    1    1   8   3-18     4
7.    Andorra             9    0    0    9    2-36      0

GRUPA F
Danemarca – Liechtenstein 4-0 (Morten Nordstrand 3, 36, Martin Laursen 12, Jon Dahl Tomasson 18)
Islanda – Irlanda de Nord 2-1 (Armann Smari Bjornsson 5, Keith Gillespie – autogol 88, respectiv, David Healy 70 – penalti)
Spania – Letonia 2-0 (Xavi 13, Fernando Torres 85)

Clasament
1.    Suedia               8    6    1    1    17-4    19p
2.    Spania               9    6    1    2    16-7    19
3.    Irlanda N.          9    5    1    3    14-11    16
4.    Danemarca        8    4    2    2    13-5    14
5.    Islanda              9    2    2    5    8-17     8
6.    Letonia              8    2    0    6    5-9       6
7.    Liechtenstein     9    1    1    7    5-25     4

GRUPA G
Albania – Olanda 0-1 (Ruud van Nistelrooy 90+3).
Bulgaria – Luxemburg 3-0 (Dimitar Berbatov 27, 28, Martin Petrov 54 – penalti).
Slovenia – Belarus 1-0 (Klemen Lavric 3 – penalti).

Clasament
1.    România        8    6    2    0    17-5    20p
2.    Olanda          8    6    2    0    11-2    20
3.    Bulgaria         9    5    3    1    14-6    18
4.    Slovenia        9    3    1    5    9-12    10
5.    Albania          8    2    3    3    8-7        9
6.    Belarus          9    2    1    6    11-19    7
7.    Luxemburg    9    0    0    9    1-20      0