Handbal. Liga Nationala – „Toata echipa a jucat excelent”

Poli Izometal Timisoara – CS Universitatea Bucovina Suceava 27 – 29 (9 – 14)
CS Universitatea Suceava este pe val. Handbalistii lui Petru Ghervan au produs o noua surpriza. În cadrul etapei a doua a Ligii Nationale, echipa locala de handbal a învins cu 29-27 pe Poli Izometal chiar la Timisoara. Echipa care anul trecut îi învingea pe studentii suceveni si acasa si în deplasare a fost îngenuncheata si dupa doua etape, CS Universitatea are 4 puncte! Un start de campionat perfect la care probabil nu se asteptau nici cei mai optimisti suporteri. „Toata echipa a jucat excelent. I-am surprins pe timisoreni cu jocul nostru. Vedetele lor, Fenici si Sadoveac, ambii jucatori de lot national nu au reusit sa fructifice toate ocaziile.

Un aport foarte important la acest succes l-a avut Leonard Bibirig. Cu el pe teren am gestionat foarte bine finalul de meci, stiut fiind faptul ca la acest capitol am suferit mult, în trecut” a declarat la finalul meciului antrenorul Petru Ghervan. În prima parte a jocului sucevenii au avut un avans de 7 goluri iar la pauza tabela arata 9-14. Finalul a fost unul disputat, cu trei minute înainte de încheierea partidei, universitarii având 4 goluri avans. 4 puncte din 4 posibile obtinute în fata unor adversari redutabili si visul de a-i vedea pe handbalistii lui Petru Ghervan în cupele europene pare din ce în ce mai realizabil. În etapa a III-a, care va avea loc pe 30 septembrie, Bibirig&co. vor evolua acasa, în compania Stelei.