Fotbal. Liga a III-a – Mars triumfal spre Liga a II-a

CFR Pascani – Cetatea Suceava 0 – 3
Dupa disputarea primelor sase etape din cadrul campionatului Ligii a III-a, Cetatea Suceava are maximum de puncte, 18, si s-a distantat în clasamentul Seriei I la 5 puncte de urmaritoarele Poli II Iasi, Politehnica Galati si FCM Bacau II, toate cele trei formatii având câte 13 puncte.
Ultima victima a elevilor lui Marian Pana se numeste CFR Pascani careia sucevenii i-au administrat un sec 3-0 chiar pe propriul teren. Obiectiv îndeplinit, cel putin deocamdata, întrucât s-au obtinut cele 3 puncte puse în joc si nu s-a primit gol. În ritmul acesta fotbalistii Cetatii au toate sansele ca la finalul turului de campionat sa serbeze revenirea în cel de-al doilea esalon fotbalistic al tarii.
Pascanenii au opus rezistenta sucevenilor doar în prima repriza pe care oaspetii au început-o în forta, juniorul Lupu ratând înca din primul minut o ocazie de singur cu portarul. Au urmat o serie de ratari care au culminat cu cele doua bare ale lui Iordache si Dicher. În  partea a  doua a meciului Celpan, în minutul 54 a marcat pentru 0-1 dupa un penalti obtinut tot de el.  A fost golul care a adus descatusarea oapetilor. Dupa nici 20 de minute, brazilianul Tomaz si-a trecut în cont al doilea gol, al sau pentru Cetatea si a adus linistea în tabara galben-albastrilor. Scorul final a fost stabilit de Cojenel, în cel de-al doilea minut al prelungirilor dintr-o centrare buna de pe partea stânga. Antrenorul Marian Pana i-a utilizat în acest joc pe: Rohetki – Leuciuc, Ungureanu, Nicolau, Andries, Cojenel, Onciu, Celpan, Lupu, Dicher si Iordache. Au mai intrat: Tomaz, Moldovan, Butnaru si Apetri.

“A fost un meci în care am ratat din nou foarte mult dar sunt multumit ca am câstigat si nu am primit gol. A fost o etapa buna pentru Cetatea, ne-am distantat la 5 puncte de celelalte echipe si sper ca la finalul turului de campionat sa avem un avans de cel putin 10 puncte fata de echipa de pe locul 2. Cei de la Pascani s-au aparat foarte bine mai ales în prima repriza a meciului. Îmi doresc sa ramânem si în etapele viitoare în aceeasi forma. Nu conteaza daca învingim la sase sau sapte goluri, important este sa avem un gol mai mult decât echipa adversa” a declarat Marian Pana.
Etapa viitoare, Cetatea Suceava va evolua pe “Areni” în compania Laminorului Roman, meciul urmând a se desfasura vineri, 28 septembrie, de la ora 17.

CS Juventus Falticeni – CSM Raraul C-lung 1 -3  (1 – 0)
Primul derbi judetean al editiei 2007-2008 a Ligii a III-a s-a disputat vineri,  la Falticeni si s-a încheiat cu un rezultat surprinzator, 1-3 în favoarea câmpulungenilor.
Desi au reusit sa deschida repede scorul, în minutul 10 prin fundasul Laurentiu Berezoschi, falticenenii s-au vazut din nou învinsi, pe teren propriu în dauna unei echipe a Raraului care nu obtinuse nicun succes în actuala editie de campionat.
La pauza, gazdele conduceau cu 1-0 si nimic nu anunta dezastrul care avea sa urmeze în partea a doua a meciului.  Prisaca a avut sansa de a dubla avantajul de pe tabela al gazdelor dar a ratat o ocazie imensa. Golul atacantului Sandrinio Gherine din minutul 60, si dubla lui Popescu, din minutele 70 si 75 au fost suficiente pentru câmpulungenii lui Relu Buliga si Mihai Eremia pentru a-si trece în cont trei puncte extrem de importante în economia clasamentului Seriei I. “ Am avut meciul în mâna la un moment dat dar se pare ca atunci când nu înscriem noi, adversarii reusesc sa marcheze. Am observat ca s-a ajuns la o stare de oboseala acumulata atât la meciurile din Liga a III-a cât si la cele din Liga a IV-a. M-am gândit mult la aceasta problema care în fond, este caracteristica oricarui fotbalist. Sper ca etapa viitoare sa recuperam punctele la Braila pentru ca apoi întâlnim acasa pe FCM Bacau II, o formatie destul de solida” a declarat Ovidiu Murariu.
CS Juventus: Mihai – Sava, Berezoschi, Ciopraga, Ov. Bosancu, P. Bosancu, Cara, Suleru, Cozma, A. Ailenei, Prisaca. Au mai intrat: Vrabie, Tomescu, Pantea si Grogoriu.
CSM Raraul C-lung: Popescu, Paraschiv, Ghiviziu (75 Tivodari) – Plecanciuc, Andriuc, Sârbu (63 Lazar), Mândrila, Ilie (54 Talanca) – Muscar (46 Roxandari), Gherine.
În urma acestui rezultat, CSM Raraul a urcat pe locul 15 al clasamentului, cu o treapta mai jos decât CS Juventus Falticeni.

CF Braila – Leonard Pascani                   4-1

1.    Cetatea Suceava                         6    6    0    0    25-0    25    18p
2.    Poli II Iasi                                     6    4    1    1    12-4    8    13
3.    Politehnica  Galati                          6    4    1    1    8-1    7    13
4.    FCM Bacau II                                 6    4    1    1    9-3    6    13
5.    Pambac Bacau                               6    4    1    1    15-11    4    13
6.    Cetatea Tg. Neamt                        6    4    0    2    11-9    2    12
7.    Willy Bacau                                    6    3    1    2    11-11    0    10
8.    Laminorul Roman                          6    2    2    2    11-10    1    8
9.    Aerostar Bacau                             6    2    2    2    3-7    -4    8
10.    CF Braila                                      6    2    1    3    12-12    0    7
11.    Otelul II Galati                             6    2    1    3    9-10    -1    7
12.    FC Bârlad                                     6    2    1    3    5-7    -2    7
13.    CFR Pascani                                 6    2    0    4    6-11    -5    6
14.    Juventus Falticeni                        6    2    0    4    4-12    -8    6
15.    Raraul C-lung Moldovenesc         6    1    2    3    7-9    -2    5
16.    Ceahlaul II                                  6    1    1    4    4-11    -7    4
17.    Bujorul Tg. Bujor                         6    0    2    4    3-14    -11    2
18.    Leonard Pascani                         6    0    1    5    3-16    -13    1