Fotbal. Liga a III-a – A opta victorie consecutiva a Cetatii! – Otelul Galati II – Cetatea Suceava

Otelul Galati II – Cetatea Suceava 0 – 1 (0 – 1)

Chiar daca nu mai reuseste sa înscrie la fel de mult ca în primele etape, Cetatea Suceava continua sa-si puna la respect adversarii. Asa s-a întâmplat si vineri, în etapa a VIII-a, când elevii lui Marian Pana au dispus, la limita, de formatia satelit a Otelului Galati.

Gazdele s-au vazut conduse pe tabela de marcaj înca din debutul partidei, atunci când a Apetri a deviat bien pentru Celpan care a reluat puternic, fara nicio sansa pentru portarul Gribauskas. Letonul, component al primei echipe a Galatiului a fost trimis la echipa a doua tocmai pentru a limita proportiile scorului. Acesta avea sa fie si singurul gol al partidei. Treptat, echipa de la malul Dunarii  a echilibrat jocul si a avut doua bune oportunitati de a marca dar Andrei Rohetki pare hotarât sa nu primeasca gol în acest tur de campionat.

Vasilica Dicher si Apetri au trecut pe lânga gol în partea a doua a meciului dupa care galben-albastrii si-au aparat avantajul de pe tabela de marcaj.

A fost a opta victorie consecutiva a Cetatii în Seria I. Cu un  golaveraj de 27-0 si maximum de puncte, elevii lui Marian Pana se pregatesc pentru partida de vineri, 12 octombrie, câmd vor întâlni pe “Areni” formatia Poli II Iasi, în fata careia sucevenii au de luat o revansa dupa înfrângerea din Cupa României.

Cetatea a evoluat în formula Rohetki – Leuciuc, Ungureanu, Nicolau, Halip – Cojenel (Butnaru, 89), Onciu, Celpan, Apetri – Dicher (Mitruc, 86), Iordache (Tomaz, 46, Homneac, 75).

Învinsi pe final pe meci

Juventus Falticeni – FCM II Bacau 1 – 1 (0 – 0)

Ghinionul pare sa se fi împrietenit la catarama cu fotbalistii de la Juventus Falticeni. Desi au avut în fata un adversar destul de puternic, elevii lui Ovidiu Murariu au început cu mult curaj partida cu FCM Bacau II. Ocaziile nu au întârziat sa apara si în primele 15 minute falticenenii au trecut de trei ori pe lânga deschiderea scorului. La una dintre aceste ocazii, sutul de la distanta al mijlocasului Adi Pânzaru a lovit bara. Ramasi în inferioritate numerica dupa eliminarea lui Pantea, în minutul 32, fotbalistii de la Juventus au continuat asaltul la poarta echipei oaspete.

În repriza a doua avea sa vina si golul mult asteptat. Paul Bosancu l-a angajat bine pe Andrei Ailenei care , din interiorul careului, nu l-a iertat pe goalkeeperul bacauan.

Când mai erau de jucat aproximativ 5 minute din meci, Florin Ailenei comite un hent în suprafata de pedeapsa a Juventusului si centralul Marius Bocaneala indica punctul cu var. Boghean nu rateaza si scorul final avea sa fie 1-1, dupa ce si Prisaca a fost foarte aproape de a înscrie.

Antrenorul Ovidiu Murariu a trimis în teren pe: Zaharia – Craiu, Florin Aileni, Sava, Ciopraga, Cozma – P. Bosancu, Adi Pânzaru, Suleru – Pantea, A. Aileni. Au mai intrat O. Bosancu si Prisaca.

Etapa viitoare, Juventus va înfrunta, în deplasare, o alta echipa bacauana, Aerostar.

Primul succes pe teren propriu

CSM Raraul Cîmpulung Mold. – Bujorul Tg. Bujor 2 – 0 (2 – 0)

Având în cont o victorie în deplasarea de la Falticeni, fotbalistii de la Raraul nu  reusisera niciun succes în fata propriilor suporteri pâna în aceasta runda.

Într-un duel al nou-promovatelor, fotbalistii antrenati de Relu Buliga si Mihai Eremia au învins echipa Bujorul Tg. Bujor cu 2-0.

Câmpulungenii si-au asigurat victoria înca din prima repriza prin reusitele lui Lazar, în minutul 20 si Paraschi, în minutul 32. Un aport important la golurile gazdelor l-a avut experimentatul mijocas al Raraului, Mândrila. În partea a doua a jocului fotbalistii câmpulungeni au mai avut câteva ocazii bune de a-si majora avantajul de pe tabela de marcaj dar Gherine si Lazar au ratat.

Pentru Raraul au evoluat: Axinte – Popescu, Paraschiv, Ilie – Andriuc, Mândrila, Plecanciuc, Muscar (Ruxandari) – Sârbu ( Talanca), Gherine (Ghiviziu), Lazar (Iftimie).

În urma acestui success, CSM Raraul acumuleaza 8 puncte si se afla pe locul 12 al clasamentului. În etapa a IX, câmpulungenii vor întâlni pe ocupanta locului trei, Pambac Bacau.