Acasă Actualitate Fotbal. Liga a V-a » Releul Mihoveni si Avantul Frasin, liderii Ligii...

Fotbal. Liga a V-a » Releul Mihoveni si Avantul Frasin, liderii Ligii a V-a

A fost o etapa în care liderul Releul Mihoveni s-a impus în derbiul cu Stiinta Mitoc, chiar pe terenul acesteia, la diferenta de un singur gol, pastrându-si astfel prima pozitie a clasamentului. Locomotiva Dornesti a urcat pe locul secund dupa victoria cu 7-4 obtinuta în fata unei alte locomotive, cea din Dornesti. Situatia în fruntea ierarhiei este înca strânsa, pe locurile 4-6 fiind un pluton de trei formatii care au acelasi numar de puncte, 15. Juniorii de la Scoala de fotbal Radauti au încasat 12 goluri de la Recolta Fântânele si sunt „lanterna rosie” a Seriei I.

În Seria a II-a, sefia este asigurata de Avântul Frasin si Bradul Vama, doua echipe cu baze sportive peste nivelul celorlalte competitoare si care în acest sezon practica si un fotbal bun, fiind astfel printre favoritele la promovarea în esalonul superior.
Seria I

Gol valabil anulat pe final de meci!

Stiinta Mitoc – Releul Mihoveni 0 – 1 (0 – 1)

A fost un meci greu pentru liderul din Mihoveni, chiar daca au întâlnit o nou-promovata. Partida a stat sub semnul echilibrului pâna în ultimul minut, atunci când Releul a mai înscris un gol, faza la care arbitrul întâlnirii a fost înconjurat, apostrofat si agresatt de fotbalistii de la Stiinta Mitoc. În cele din urma centralul Florin Onesim a anulat golul dar, urmeaza Comisia de Disciplina. Au jucat echipele:

Stiinta: Siminiuc – Tibu, Curulet, Crainet, Bîrzu, Dima, C. Burac, Fl. Burac, Perijoc, Mandache, S. Crainet. Au mai intrat: Cîrcu si Holban.

Releul: Andrian – Adamovici, Senciuc, Nichitean, Ionita, Bucaciuc, Andriciuc, Pasnicutu, Tudoreanu, Chis, Tipa.

Golul a fost marcat de Bucaciuc în minutul 20.

Axinte si Svabu, artizanii victoriei

Viitorul Adâncata – Avântul Volovat 4 – 2 (1 – 1)

Viitorul Adâncata ramâne o echipa greu de învins pe teren propriu, o formatie echilibrata care s-a remarcat în acest an si la barajul pentru promovare în Liga a IV-a. Gazdele au deschis scorul înca din minutul 6, prin Axinte, dar pe finalul primei parti, în minutul 43, oaspetii au reusit egalarea prin Olenici. În mitanul secund Viitorul s-a desprins la trei goluri prin reusitele lui Axinte (55) si Svabu (50, 78). Oaspetii au redus din handicap prin Bocancea în minutul 83. Au jucat:

Viitorul: Nechita – Beldea, Lupascu, P. Giurca, Goean, Donisa, Onofrei, Crainiciuc, Gavriloaie, Svabu, Axinte. Au mai intrat: I. Giurca si A. Giurca.

Avântul: Berbenciuc – Fl. Morariu, Gramada, Prutean, Clipa, Antonovici, I. Morariu, Ursachi, Moneaga, Olenici, Craciun. Au mai evoluat Bocancea, Nichitean, Rusu si Pânzariu.

„Dubla” Pircu, 5 goluri în doua meciuri

Avântul Frasin – Forestierul Frumosu 5 – 0 (2 – 0)

Liderul nu a întâmpinat niciun fel de probleme în a se impune în fata „lanternei” Forestierul Frumosu. Meciul a fost unul spectaculos în care echipa din Frasin s-a dovedit mai valoroasa dar si Forestierul a aratat multa ambitie si si-a aparat cu ardoare sansele. La gazde sunt câtiva jucatori peste nivelul competitiei: C. Drelciuc, Lupascu, Pircu si juniorul Mîndrila. Oaspetii sunt înca o echipa în formare care, daca ar mai avea si sprijinul primariei locale ar putea ajunge o formatie de top, la acest nivel. Avântul dispune de conditii optime si beneficiaza si de suportul primariei din Frasin prin Dragos Sahlean. Partida a fost bine arbitrata de suceveanul Emil Radasanu. Au jucat:

Avântul: G. Cailean – Bilan, Dranca, Mîndrila, Stefancu, I. Gemanari, Lupascu, Sahlean, Pircu, Soroceanu, C. Drelciuc.Au mai intrat: O. Gemanari, Corleciuc, Hanuseac si M. Drelciuc.

Forestierul: Drapatof – Lipan, Boituc, N. Niga, Vaman, Trotus, Munteanu, Pelinar, Solcanu, Scripca, A. Niga. Au mai intrat: Negura si Chirut.

Golurile au fost marcate de Soroceanu (11), Lupascu (27), Pircu (61, 85) si I. Gemanari (75).

Hattrick-ul lui C. Beldie aduce victoria Bradului Vama

Progresul Salcea – Bradul Vama 1 – 3 (1 – 1)

Meci greu pentru echipa din Vama, scorul aflându-se sub semnul întrebarii pâna în ultimele zece minute ale disputei, atunci când, pe fondul unei oboseli fizice a gazdelor, Bradul a marcat doua goluri si a înclinat decisv balanta, în favoarea lor. Au jucat:

Progresul: Scutaru – Olariu, Linguraru, Atanasoaie, Gherasim, Pietraru, Macas, Lacatus, Airoaie, Sava, Ivan. Au mai intrat: Meheria, Fartaies si Godroman.

Bradul: Lupuleac – Boinceanu, D. Bercea, Badea, Rotaru, M. Bercea,  Beldie, Andrei, Manole, Bradu, Miauta. Au mai intrat: Leopac, Tîmpescu si Iroftei.

Golurile au fost marcate de Beldie (10, 79 si 85) respectiv Gherasim (21).

1. Avântul Frasin  7 6 1 0 34-7 19p

2. Bradul Vama  7 5 1 1 22-9 16

3. Vointa Stroiesti  7 4 1 2 22-12 13

4. Plesul Bogdanesti  7 4 1 2 17-13 12

5. Raraul II   7 3 3 1 19-11 12

6. Inter Capu Câmpului 6 3 2 1 18-6 11