Volei. Divizia A2 – Est » Gazdele au invins fara probleme » Stiinta Bacau – CSMU LPS Suceava

Stiinta Bacau – CSMU LPS Suceava 3-0 (25-17, 25-20, 25-13)

Daca în prima etapa a noului sezon au reusit o evolutie buna în deplasarea de la Ploiesti, unde au pierdut la limita, nu acelasi lucru se poate spune despre voleibalistii suceveni în partida din deplasare cu Stiinta Bacau. În ultima etapa, CSMU LPS Suceava a pierdut fara drept de apel, în trei seturi, 25-17, 25-20, 25-13, în aproximativ o ora de joc. Bine coordonati de ridicatorul Manda, bacauanii au evoluat cu dezinvoltura si au gasit mereu bresele din defensive sucevenilor. Cu un blocaj eficient si cu atacuri necrutatoare, voleibalistii de la Stiinta i-au tinut la respect pe elevii lui Victor Pancu. Sucevenii au condus cu 2-0 la începutul primului set, dar imediat gazdele au preluat initiativa: 4-2, 15-12, 25-27. Actul secund s-a jucat în aceeasi nota, aspect reflectat si de tabela: 8-5, 16-12, 21-16, 25-20. În setul trei, de la scorul de 11-8 în favoarea lor, bacauanii au decis sa scurteze durata partidei si s-au dezlantuit, 19-9, 25-13.

Antrenorul Victor Pancu i-a avut la dispozitie pe: Sasu – Ursache, Giurca, Rusu, Petraru, Orasanu. Au mai jucat Cucurusiac, Prodan si Maxim.

Etapa viitoare, pe 13 octombrie, CSMU LPS Suceava va juca în deplasare cu AS Niro Guard Bucuresti.

Rezultatele etapei a III-a

MCV Târgoviste – AS Niro Guard Bucuresti 1-3 (3-25, 22-25, 25-21, 18-25)

CS Videoclip Ploiesti  – CSU CSS Galati  0-3 (15-25, 12-25, 15-25)

CSS Constam Metal Buzau – CVM Tomis CSS1 Constanta 3-1 (25-18, 25-22, 17-25, 25-20)

Stiinta Bacau – CSMU LPS Suceava  3-0 (25-17, 25-20, 25-13)

1. CSU CSS Galati 3 3 0 9:0 6p

2. Stiinta Bacau 3  3 0 9:1 6p

3. Videoclip Ploiesti 3 1 2 5:7 4p

4. MCV Târgoviste 3 1 2 4:6 4p

5. AS Niro Gurad 3 1 2 4:7 4p

6. Tomis Constanta 3 1 2 4:8 4p

7. Constam Buzau 2 1 1 3:4 3p