Fotbal, Liga a IV-a, Juniori » Lupta acerba pentru sefia clasamentului

CS Gura Humorului, Rapid CFR Suceava si Juventus II Falticeni merg „ceas”, înregistrând succese atât acasa, cât si în deplasare si aflându-se pe primele trei pozitii ale clasamentului, dupa disputarea a 12 etape. Humorenii lui Gigi Lazar s-au impus la Siret cu 3-1 si ramân lideri, urmati, la un singur punct, de „ceferistii” lui Mircea Vezeteu, care au administrat un 3-0 sec penultimei clasate, Minerul Iacobeni. Pe ultima treapta a podiumului se afla juniorii lui Bogdan Anton. Juventus Falticeni a facut scorul  rundei, învingând cu 9-0 de la Arbore. Iata rezultatele complete ale etapei a XII-a:

CSM Bucovina Radauti – Bucovina Badeuti   0 – 2

Zimbrul Siret – CS Gura Humorului 1 – 3 (1 – 1)

Gazdele au jucat bine în prima repriza, iar dupa jumatate de ora au reusit deschiderea scorului prin Sauciuc, dar au „capotat” surprinzator în partea a doua a jocului. A fost o repriza secunda dominata clar de formatia humoreana. Kuruc a realizat „dubla” în minutul 58, dupa ce stabilise egalitatea cu trei minute înainte de intrarea la vestiare, iar Mihailovici (79) i-a scapat de griji pe elevii lui Gigi Lazar, care ramân astfel pe primul loc al clasamentului cu 34 de puncte.

Zimbrul: Hofbaner – C. Sucaliuc, Jalba, Bourean, E. Sucaliuc, Abramiuc, Catrici, Boinicu, Sauciuc, Hanceriuc, Betiuc. Au mai jucat: Acostachioaiei si Petrasciuc.

CS Gura Humorului: Calinescu – Nutu, Lazar, Macovei, Flutur, Tîrnovan, Mihailovici, Hutu, Berotea, Petrescu, Kuruc. Au mai intrat: Botezatu si Finis.

14. Foresta Moldovita                        12 2 0 9 8-45 6p

15. Minerul Iacobeni Ciocanesti         12 1 0 11 9-65 3p

16. CSO  Viitorul Liteni                      12 0 1 11 13-43 1p