Atletul Andrei Dorin Rusu a câștigat două noi titluri de campion național

Atletul Andrei Dorin Rusu, legitimat la Clubul Sportiv Municipal DORNA Vatra-Dornei, a câștigat două noi titluri de campion național, la Campionatul Național de Juniori 1 etapa finală indoor.

andrei dorin rusu

Competiția a avut loc în cursul zilelor de sâmbătă și duminică, în Sala de Atletism din cadrul Complexului Național „Lia Manoliu” din București.

Potrivit antrenorului său, sportivul Andrei Dorin Rusu a concurat și a câștigat probele de 1.500 și 3.000 de metri.

Atfel, la proba de 1.500 de metri a câștigat cu timpul de 4 minute și 54 secunde, iar la cursa de 3.000 de metri a câștigat cu timpul de 8 minute și 30 secunde.

„Sunt foarte încântat de aceste două titluri de campion național, iar mai mult, în ambele curse sportivul meu a făcut recorduri personale, cu secunde bune. Sperăm că după aceste două titluri de campion să facem și o figură frumoasă pe 12 martie,  la Campionatul Balcanic de cros, care are loc în localitatea Cuprija din Serbia”, a declarat antrenorul Cristian Prâsneac. (Mihaela Tcaciuc)