Fotbal, Liga I : Bucur(ia) podiumului

Poli Timisoara – Ceahlaul Piatra Neamt  3 – 2

Ultimul meci al etapei a XVI-a a fost unul cu adevarat spectaculos, macar în partea lui secunda, când s-au marcat toate cele cinci goluri. Poli Timisoara a câstigat disputa cu Ceahlaul Piatra Neamt cu scorul de 3-2 si a urcat pe locul 3 în clasament, cu 31 de puncte, unu mai putin decât Unirea Urziceni, locul 2, si 9 în spatele liderului CFR Cluj.

Scorul a fost deschis abia în minutul 58, când Abiodun l-a lansat pe Bucur în careul oaspetilor, Multescu a ratat interventia, iar atacantul banatean a trimis balonul în poarta, în ciuda opozitiei lui Barna. Bucuria a fost însa de scurta durata, pentru ca Golban a trimis o pasa peste apararea banateana, iar Narcis Raducan a profitat de o iesire gresita a lui Popa, trimitând în poarta ramasa goala.

În minutul 80, Karamian a centrat dintr-o lovitura libera de pe partea dreapta, iar Cânu a marcat cu capul din sase metri. Sase minute mai târziu, Bucur a reusit „dubla” si l-a depasit pe Ljubinkovic în fruntea clasamentului golgheterilor, cu 13 reusite, fata de doar 12 ale jucatorului lui FC Vaslui.

Scorul final a fost stabilit în minutul 93 de Vitelaru, cu un sut direct dintr-o lovitura libera centrala de la 20 de metri, însa reusita a venit prea târziu pentru ca Ceahlaul sa mai egaleze.

Au evoluat echipele:

Poli Timisoara: Popa – Stancu, Cânu, Ratiu, Dancia – Torje (Arman Karamian, 74), Alexa, Abiodun (Srhoj, 89), Artiom Karamian – Bucur, Rusic (Mansour, 71). Antrenor: Dusan Uhrin jr.

Ceahlaul Piatra Neamt: Multescu – Nohai, Fernandes, Vitelaru, Barna – Rusmir, Hamza, N. Raducan (M. Iordache, 85), M. Oprea (Roberto Ayza, 82) – Golban, Doicaru. Antrenor: Viorel Hizo.

Dacia Mioveni – Pandurii Tg. Jiu  1 – 1

Dacia Mioveni si Pandurii Târgu Jiu au remizat duminica, scor 1?1, într-un meci din etapa a 16-a, care a reprezentat prima întâlnire dintre cele doua formatii în Liga I.

Robert Neagoe a deschis scorul în minutul 25, cu un sut la coltul lung al portii adverse, profitând de o neîntelegere între portarul Balaet si fundasul Jackson, în timp ce Liviu Mihai a egalat pentru Pandurii înainte de pauza. Atacantul gorjenilor a punctat cu o lovitura de cap, dupa o centrare venita de la Daniel Orac, de pe partea stânga, consemnând al treilea rezultat consecutiv de egalitate al formatiei sale.

Daca Pandurii Târgu Jiu au toate motivele sa fie îngrijorati, rezultatul mentinându-i în subsolul clasamentului si fara victorie în deplasare de peste sapte luni, pentru Dacia Mioveni exista semne clare de revenire de la preluarea echipei de catre Sorin Cârtu. De la venirea tehnicianului, Dacia a pierdut un singur meci, în campionat, în etapa trecuta, cu CFR Cluj, scor 0-1.

Dacia Mioveni: Stanca – Dobre (Vrajitoarea, 85), Olteanu, Jula, Daouda, Baicu – Trofin, Murgan (Negoita, 71), R. Neagoe – Bratu, Costescu (Lupascu, 61). Antrenor: Sorin Cârtu

Pandurii Tg. Jiu: Balaet – Jackson, Vatavu, Chibulcutean, Djapka (Mândrean, 74) – Stromajer, Vancea, Stânga, Orac (Popete, 69) – L. Mihai, Al. Piturca (Dedu, 88). Antrenor: Eugen Neagoe

1.       CFR Cluj                  16      12      4        0        27-10  40p

2.       Unirea Urziceni         16      9        5        2        21-12  32p

3.       Poli Timisoara           16      9        4        3        34-24  31p

4.       Rapid   Bucuresti      15      8        5        2        24-12  29p

5.       Steaua Bucuresti      15      8        4        3        14-9   28p

6.       FC Vaslui                 16      7        6        3        25-16  27p

7.       Dinamo Bucuresti      16      7        5        4        24-15  26p

8.       Gloria Bistrita            15      6        4        5        19-22  22p

9.       Otelul Galati             16      7        0        9        23-32  21p

10.     Ceahlaul P. Neamt     15      5        2        8        17-20  17p

11.     Univ. Craiova            16      5        2        9        16-20  17p

12.     Dacia Mioveni           16      4        5        7        16-20  17p

13.     Gloria Buzau             16      5        2        9        16-30  17p

14.     Poli Iasi                   16      4        3        9        15-21  15p

15.     Pandurii Tg. Jiu         16      3        5        8        15-19  14p

16.     UTA Arad                 16      3        5        8        14-20  14p

17.     Farul Constanta        16      3        4        9        7-18   13p

18.     “U” Cluj                   16      1        7        8        19-26  10p