Volei. Divizia A2 : CSMU LPS Suceava pierde la Niro Guard si coboara pe locul 4

AS Niro Guard Bucuresti – CSMU LPS Suceava 3 – 0 (25-13, 25-22, 25-19)

Ghinioanele se tin scai de echipa locala de volei. Dupa ce Ilas a parasit echipa alegând sa mearga la munca în Italia, iar Andrei Sasu a fost împrumutat la Stiinta Bacau, CSMU LPS Suceava nu îsi regaseste cadenta în faza a II-a a Diviziei A2-Est, acolo unde, sâmbata, elevii lui Victor Pancu au înregistrat o noua înfrângere, 0-3 pe terenul formatiei AS Niro Guard Bucuresti.

Fara Andrei Giurca si Stefanita Rusu, primul racit si cel de-al doilea accidentat, echipa lui Victor Pancu a fost o prada usoara pentru formatia bucuresteana.

Dupa un prim set pe care l-au pierdut cu 25 –13, sucevenii au abordat mai ambitios setul al doilea în care au condus chiar cu 22-18, dar pe final au cedat cu 25-22. Setul trei a fost unul fara istoric, în care gazdele s-au impus cu 25-19, asigurându-si cele doua puncte puse în joc.

În urma acestui rezultat, CSMU LPS Suceava a cedat locul trei în favoarea adversarei de sâmbata. Cele doua formatii sunt egalitate de puncte si se pregatesc sa înfrunte peste doua saptamâni echipe favorite ale grupei.

În celalalt meci al etapei, CSU CSS Galati  a învins cu 3-0 formatia Stiinta Bacau si este lider cu 15 puncte.

1. CSU CSS Galati  8 7 1 22-5 15p

2. Stiinta Bacau  8 5 3 17-14 13p

3. AS Niro Guard Bucuresti 8 2 6 11-19 10p

4. CSMU LPS Suceava 8 2 6 8-20 10p