Handbal, Liga Nationala : CS Universitatea invinge categoric si urca pe locul 5

CS Universitatea Suceava – Poli Izometal Timisoara  29 – 25 (12 – 9)

Cu un Adi Chirut în zi de gratie, CS Universitatea a spulberat visul banatenilor de a-si lua revansa dupa înfrângerea din meciul tur. Elevii lui Petru Ghervan s-au impus fara probleme în fata Politehnicii Izometal Timisoara si asteapta acum super-meciul cu Steaua Bucuresti, din etapa urmatoare. CS Universitatea Suceava a obtinut ieri prima victorie oficiala din acest an. Într-un meci contând pentru etapa a XV-a a Ligii Nationale de handbal masculin, elevii lui Petru Ghervan s-au impus categoric, scor 29-25, în fata Politehnicii Izometal Timisoara. Fata de meciul disputat în urma cu o saptamâna, în compania echipei Dinamo Baumit Bucuresti, sucevenii au prestat un joc mult mai bun. Incert pentru întâlnirea cu gruparea banateana, Adrian Chirut a fost omul numarul 1 al studentilor, el marcând nu mai putin de 9 goluri. De partea cealalta, vedeta timisorenilor, Cristian Fenici a punctat de 10 ori, insuficient însa ca echipa sa sa obtina un rezultat mai bun la Suceava.

Înaintea acestui meci, antrenorul Petru Ghervan spunea ca partida cu Poli Izometal Timisoara va fi una capitala pentru echipa sa. Drept urmare, universitarii s-au mobilizat exemplar si s-au impus fara prea mari emotii.

Debutul meciului a fost foarte echilibrat, în minutul 5 cele doua formatii fiind la egalitate pe tabela de marcaj, scor 2-2. Treptat, gazdele au trecut la cârma întâlnirii si au preluat conducerea, 4-3 (minutul 10), 6-5 (minutul 15). În partea a doua a primei reprize timisorenii au început sa cedeze teren în fata sucevenilor care în minutul 23 aveau un avantaj de 6 goluri, pentru ca la pauza scorul sa fie 12-9.

Repriza a doua a debutat în forta pentru formatia lui Petru Ghervan si dupa numai 9 minute, gazdele au refacut diferenta de 6 goluri, scor 19-12 în minutul 39. Din acest moment, banatenii au începu o cursa de urmarire care nu a dat însa roade pentru ca Leonard Bibirg a coordonat foarte bine defensiva suceveana.

Chiar daca au beneficiat de 5 ori de superioritate numerica, oaspetii nu s-au mai putut apropia la mai mult de 4 goluri, diferenta care era înregistrata cu 5 minute înainte de încheierea partidei. Scorul final, 29-25, a consfintit înca o victorie în dreptul Universitatii Suceava, a saptea din acest campionat si prima din retur.

CS Universitatea a profitat de înfrângerile suferite de Dinamo Baumit si HC Odorhei si se afla acum pe locul 5, cu 17 puncte.

Au marcat:

CS Universitatea Suceava:  Adrian Chirut – 9 goluri, Cristian Adomnicai – 4, Leonard Bibirig – 3,  Florin Dospinescu – 3, Razvan Gavriloaia – 3, Madalin Tutu – 2,  Adi Mitrea  – 2,  Marius Ignat – 1,  Cristian Bursuc – 1,  Constantin Bradatan – 1.

Poli Izometal Timisoara: Cristian Fenici – 10, Marius Sadoveac – 5,  Adrian Cristescu – 3,  Milos Tica – 3, Adrian Tone – 2, Andrei Grasu – 1.

În etapa a XI-a a Ligii Nationale, CS Universitatea Suceava se va deplasa la Bucuresti pentru a înfrunta Steaua MFA, liderul la zi al campionatului. Partida se va disputa pe 20 februarie întrucât „militarii” vor juca duminica returul din Cupa Cupelor cu maghiarii de la Veszprem.

Rezultatele complete ale etapei a XV-a:

Dinamo Baumit Bucuresti – HCM Constanta 28-30 (16-15)

CS Universitatea Suceava – Poli Izometal Timisoara 29-25 (12-9)

Romvag Caracal – HC Minaur Baia Mare 20-27 (12-14)

Stiinta Bacau – Energ. Pandurii Tg. Jiu 32-31 (15-15)

HC Odorhei – CSM Medgidia  27-32 (13-15)

CSM D&C Oradea – Uztel Ploiesti 34-25 (15-11)

UCM Resita – Steaua MFA Bucuresti 34-32 (18-18)

1. Steaua MFA Bucuresti 15 12 1 2 494-411 25p

2. HCM Constanta 15 9 3 3 424-380 21p

3. Stiinta Bacau 15 9 3 3 457-439 21p

4. UCM Resita 15 10 0 5 460-429 19 p*

5. CS Universitatea Suceava 15 7 3 5 431-404 17p

6. CSM Medgidia 15 8 1 6 416-420 17p

7. Minaur Baia Mare 15 7 3 5 427-415 17p

8. Dinamo Baumit Bucuresti 15 8 0 7 427-418 16p

9. HC Odorhei 15 7 2 6 410-418 16p

10. Poli Izometal Timisoara 15 6 0 9 359-358 12p

11. Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu 15 6 0 9 393-408 12p

12. CSM D&C Oradea 15 5 2 8 417-430 12p

13. Uztel Ploiesti 15 2 0 13 362-449 4p

14. Romvag Caracal 15 0 0 15 348-446 0p