Atletism : Calificarile pentru Campionatele Nationale au strans „crema” atletismului juvenil

Directia Judeteana pentru Sport, Asociatia Judeteana de Atletism si CSM Suceava au organizat, etapa judeteana de calificari pentru faza finala a Campionatelor Nationale de Atletism, destinata juniorilor II si III, fete si baieti.

La eveniment au luat parte atleti de la cluburi din întreg judetul Suceava. Pe lânga miza calificarii la „nationale”, cei mai buni alergatori au fost premiati cu medalii, diplome si tricouri.

Iata rezultatele consemnate:
JUNIORI  III – FETE
 

60 m plat

   1. Mateiuciuc Ionela (CSS Radauti)
   2. Blaga Denisa (LPS-CSS Suceava)
   3. Catarama Cristina (LPS Suceava)

 

300 m plat

   1. Cojocaru Elisa (CSS „Nicu Gane” Falticeni)
   2. Albu Amalia (CSS „Nicu Gane” Falticeni)
   3. Vrajitoriu Ioana (LPS CSS Suceava)

 

800 m plat

   1. Vrajitoriu Ioana (LPS CSS Suceava)
   2. Cojocaru Elisa (CSS „Nicu Gane” Falticeni)
   3. Soiman Sânziana (CSM Suceava)

 

1500 m plat

   1. Albu Amalia (CSS „Nicu Gane” Falticeni)
   2. Gherasim Alexandra (CSS „Nicu Gane” Falticeni)
   3. Prodan Corina (CSS „Nicu Gane” Falticeni)

 

3000 m plat

   1. Luchian Cristina (CSS Gura Humorului)
   2. Agapi Ioana (CSS Gura Humorului)

JUNIORI III – BAIETI
 

60 m plat

   1. Lucanu Alexandru (CSS Gura Humorului)
   2. Scutaru Silviu (LPS Suceava)
   3. Trufin Daniel (Scoala nr.5 Radauti)

 

300 m plat

   1. Cojocariu Marian (LPS CSS Suceava)
   2. Litra Emanuel (CSS Radauti)
   3. Rusu Ciprian (CSS „Nicu Gane” Falticeni)

 

800 m plat

   1. Lucanu Alexandru (CSS Gura Humorului)
   2. Cojocariu Marian (LPS CSS Suceava)
   3. Cuciorna Adrian (CSS „Nicu Gane” Falticeni)

 

1500 m plat

   1. Cuciorna Adrian (CSS „Nicu Gane” Falticeni)
   2. Suduc Alexandru (CSS „Nicu Gane” Falticeni)
   3. Rusu Ciprian (CSS „Nicu Gane” Falticeni)

 

3000 m plat

   1. Calistru Cosmin (CSM Raraul Câmpulung Moldovenesc)
   2. Hascioschi Marius (CSS Gura Humorului)

JUNIORI II – FETE
 

60 m plat

   1. Lupascu Cristina (CSS Gura Humorului)
   2. Cosarca Corina (CSS Gura Humorului)

 

400 m plat

   1. Cosarca Corina (CSS Gura Humorului)
   2. Rusu Oana (CSS „Nicu Gane” Falticeni)

 

800 m plat

   1. Lupascu Cristina (CSS Gura Humorului)
   2. Rusu Oana (CSS „Nicu Gane” Falticeni)

 

1500 m plat

   1. Petruc Adina (CSS Gura Humorului)

 
 

JUNIORI II – BAIETI

60 m plat

   1. Boca Dumitru (LPS CSS Suceava)
   2. Marcean Dragos (LPS CSS Suceava)
   3. Cojocariu Ionel (LPS CSS Suceava)

 

400 m plat

   1. Lacatus Luis (LPS Suceava)
   2. Boca Dumitru (LPS Suceava)
   3. Dunea Razvan (CSM Suceava)

 

800 m plat

   1. Lacatus Luis (LPS CSS Suceava)
   2. Malina Bogdan (CSM Raraul Câmpulung Moldovenesc)
   3. Mandiuc Iustin (LPS CSS Suceava)

 

1500 m plat

   1. Mandiuc Iustin (LPS CSS Suceava)
   2. Oblesniuc Ionut (CSM Raraul Câmpulung Moldovenesc)
   3. Nita Alexandru (CSS „Nicu Gane” Falticeni)

 

3000 m plat

   1. Istrati Gavril (CSS Gura Humorului)
   2. Suhani Catalin (CSS Gura Humorului)
   3. Olariu Catalin (CSS „Nicu Gane” Falticeni)

 

Finala Campionatelor Nationale destinate juniorilor III va avea loc pe 23-24 februarie, la Bucuresti, iar juniorii II îsi vor disputa ultimul act o saptamâna mai târziu, pe 1-2 martie, la Bacau.