Fotbal, Liga Campionilor : Meciuri stranse in optimile de finala

Celtic Glasgow – FC Barcelona 2-3

Celtic: Boruc – Caddis (61, Wilson), Caldwell, McManus, Naylor – Nakamura, Hartley (65, Donati), Robson, McGeady – Vennegoor (55, Samaras), McDonald. Antrenor: G. Strachan

Barcelona: Valdes – Puyol, G. Milito, Marquez, Abidal – Iniesta, Y. Toure, Deco (66, Xavi) – Messi, Henry (88 Gudjohnsen), Ronaldinho (73, Eto’o). Antrenor: J. Neeskens (F. Rijkaard suspendat)

Au marcat: Venegoor (16), B. Robson (38) – Messi (18, 79), Henry (52).

Barcelona a câstigat meritat partida din Scotia, având acum prima sansa la calificarea în sferturi. Celtic si FC Barcelona nu puteau sa fie egale miercuri seara decât daca fotbalul era nedrept. Desi gazdele au început în forta, Vennegoor deschizând scorul dupa o furisare printre centralii Barcei, Messi a readus egalitatea în doar doua minute. La pauza, contrar cifrelor statistice ale primei parti, posesie, suturi la poarta, ocazii de gol, tot gazdele au intrat în avantaj la cabine. Repriza secunda s-a jucat în aceeasi nota si l-a adus în prim-plan pe Henry, un alt vârf care va încerca poarta României la Euro. Francezul din ofensiva Barcelonei a marcat pentru 2-2, urmând ca pe finalul partidei, acelasi Messi sa aduca victoria Barcelonei si dreptul la o speranta mai mare la calificarea în sferturile competitiei.
Fenerbahce Istanbul – FC Sevilla 3-2

Fenerbahce: Volkan – Gokhan Gonul, Edu, Lugano, Roberto Carlos (68, Vederson) – Selcuk, Mehmet Aurelio, Ugur Boral (78, Kazim), Alex – Deivid, Kezman (84, Semih). Antrenor: Zico

Sevilla: Palop – D. Alves, Escude, Dragutinovici, Adriano – J. Navas, Keita, Poulsen, Duda (63 Capel) – Luis Fabiano, Kanoute. Antr. M. Jimenez

Au marcat: Kezman (17), Lugano (57), Semih (87) – Edu (23 – autogol), Escude (66).

FC Sevilla a pierdut partida jucata la Istanbul, cu Fenerbahce, dar pastreaza sanse mari pentru calificarea în sferturile competitiei, chiar la prima sa participare din istoria clubului. Legiunea straina de la Fenerbahce, antrenata de brazilianul Zico, a condus aproape toata partida ostilitatile, chiar daca spaniolii au bifat un plus la posesie. Atunci când toata lumea se pregatea de o remiza, cu trei minute înainte de fluierul final, Semih, abia introdus în joc, a punctat victorios.
Arsenal Londra – AC Milan 0-0

Arsenal: Lehmann – Sagna, K. Toure (7, Senderos), Gallas, Clichy – Eboue (90, Walcott), Fabregas, Flamini, Hleb – Adebayor, Eduardo (74, Bendtner). Antrenor: A. Wenger

Milan: Kalac – Oddo, Nesta (50, Jankulosvki), Kaladze, Maldini – Gattuso, Pirlo, Ambrosini – Kaka, Seedorf (86, Emerson) – Pato (77, Gilardino). Antrenor: C. Ancelotti

“Gradinita” lui Wenger a început timid si a terminat în tromba în fata experimentatei trupe a lui Ancelotti. Pirlo si Ambrosini nu au fost în apele lor, ceea ce nu poate fi decât o stire buna pentru Victor Piturca. Nici Oddo nu prea a miscat. În schimb Gattuso si Seedorf au aratat ca pot reprezenta solutii viabile pentru Roberto Donadoni si, respectiv, Marco van Basten. În rest, „bunicii” de la Milan s-au descurcat de minune în gradinita londoneza de pe „Emirates”, condusi pe teren de un reprezentant al grupei mici, Pato. „Ratoiul” brazilian a fost surpriza lui Ancelotti pentru defensiva lui Wenger, însa lipsa sa de experienta demonstreaza cât de necesara ar fi aducerea lui Drogba pe „San Siro”. Scor alb si calificarea se joaca la Milano.

Olympique Lyon – Manchester United 1-1

Lyon: Coupet – Reveillere, Squillaci, Boumsong, Grosso – Juninho (74, Bodmer), Toulalan, Kallstrom – Clerc (78, Ben Arfa), Benzema (83, Fred), Govou. Antr. A. Perrin

Manchester: Van der Sar – Brown, R. Ferdinand, Vidici, Evra – C. Ronaldo, Scholes (65, Nani), Hargreaves (78, Carrick), Anderson, Giggs (65, Tevez) – Rooney. Antr. A. Ferguson

Au marcat: Benzema (54) – Tevez (87).

Manchester e la un pas de “sferturi”, gratie argentinianului Tevez. Fara el, United ar fi pierdut probabil cu 1-0. Cu el, campioana Angliei a egalat în minutul 87 si are prima sansa. A fost un meci antrenant, pe contre, în viteza, cu multe faze de poarta. În minutul 54, Benzema a trecut mingea de pe dreptul pe stângul si a sutat. Bara-gol. 1-0. Atunci, Ferguson si-a amintit de Tevez. Sud-americanul l-a schimbat pe Giggs, moale la al 100-lea meci în Liga, si a profitat în minutul 87 de o eroare din apararea gazdelor, marcând pentru “sferturi”.