CS Universitatea Suceava a urcat pe locul 5

Victoria obtinuta în meciul cu CSM Medgidia i-a propulsat pe handbalistii lui Petru Ghervan pe locul 5 în clasamentul Ligii Nationale. Cu 21 de puncte, la egalitate cu Minaur Baia Mare si HC Odorhei, sucevenii vor aborda  cu un moral foarte bun meciul din etapa urmatoare cu Uztel Ploiesti, echipa aproape retrogradata în esalonul secund.

CS Universitatea a profitat de înfrângerea celor de la Minaur Baia Mare, 25-30 la Timisoara, si de egalul smuls de HC Odorhei pe terenul Stiintei Bacau.

CSM D&C Oradea a respectat calculele hârtiei si a învins la Caracal, în timp ce Dinamo s-a impus acasa cu Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu.

Derby-ul etapei a XIX-a s-a jucat însa la Chiajna, acolo unde Steaua a învins pe HCM Constanta si si-a creat un avantaj important pentru câstigarea titlului de campioana. Diferenta dintre bucuresteni si constanteni a crescut acum la 6 puncte.

Rezultatele etapei a XIX-a 

Steaua MFA Bucuresti – HCM Constanta 34-28 (18-11)

Dinamo Baumit Bucuresti – Pandurii Tg. Jiu 27-22 (13-9)

CS Universitatea Suceava – CSM Medgidia 34-26 (19-17)

Romvag Caracal – CSM D&C Oradea 29-37 (15-16)

Stiinta Bacau – HC Odorhei 32-32 (21-15)

Poli Izometal Timisoara – Minaur Baia Mare 30-25 (13-12)

UCM Resita – Uztel Ploiesti  37-23 (19-9)

Clasament

 

1. Steaua MFA Bucuresti 19 16 1 2 630-523 33p

2. HCM Constanta 19 12 3 4 547-481 27p

3. Stiinta Bacau 19 11 5 3 584-560 27p

4. UCM Resita 19 13 0 6 594-550 25p*

5. CS Universitatea Suceava 19 9 3 7 561-524 21p

6. Minaur Baia Mare 19 9 3 7 546-537 21p

7. HC Odorhei 19 9 3 7 523-535 21p

8. CSM Medgidia 19 9 2 8 550-547 20p

9. Dinamo Baumit Bucuresti 19 9 0 10 528-530 18p

10. Poli Izometal Timisoara 19 8 0 11 465-472 16p

11. Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu 19 8 0 11 502-516 16p

12. CSM D&C Oradea 19 6 2 11 532-552 14p

13. Uztel Ploiesti 19 3 0 16 463-568 6p

14. Romvag Caracal 19 0 0 19 448-578 0p

* Echipa penalizata cu 1 punct (cerinte vârsta)

  

Etapa viitoare (15 martie 2008)

 

HCM Constanta – Stiinta Bacau

HC Odorhei – Romvag Caracal

CSM D&C Oradea – UCM Resita

Uztel Ploiesti – CS Universitatea Suceava

CSM Medgidia – Dinamo Baumit Bucuresti

Energia Pandurii Tg. Jiu – Poli Izometal Timisoara

Minaur Baia Mare – Steaua MFA Bucuresti