Rugby, Divizia Nationala : Bucovina Suceava, detronata din fruntea clasamentului

Olimpia Bucuresti – Bucovina Suceava 40 – 5

Rugby-stii suceveni au fost readusi sâmbata cu picioarele pe pamânt dupa o serie de sase victorii consecutive. În runda a V-a din cadrul turneului „play-out” a Diviziei Nationale, elevii pregatiti de Constantin Vlad si Dumitru Livadaru au pierdut fara drept de apel pe terenul formatiei Olimpia Bucuresti, scor 5-40.

Gazdele au început bine partida, si pe fondul numeroaselor greseli individuale savârsite de apararea suceveana, conduceau deja cu 18-0 dupa primele zece minute de joc. Bucovina reuseste sa-si treaca în cont cinci puncte pâna la pauza, printr-o încercare transformata de Bursuc, dar intrarea la vestiare consemneaza pe tabela de marcaj un rezultat de 25-5.

Mult mai echilibrata avea sa fie repriza secunda, când ambele echipe s-au anihilat reciproc timp de aproape o jumatate de ora. Cu toate acestea, Olimpia îsi contureaza victoria la 40-5 în ultimele minute si detroneaza astfel formatia suceveana din fruntea clasamentului.

„Este o înfrângere cam drastica în raport cu ostilitatile din teren. Am început prost meciul, fapt ce a determinat o blazare totala printre jucatorii nostri. Desi speram sa nu conteze prea mult, absentele unor jucatori ca Ignea, Canache sau Borta s-au dovedit pâna la urma importante în angrenajul echipei”, a declarat la finalul partidei antrenorul Dumitru Livadaru, delegat cu pregatirea gruparii sucevene la acest meci.

În alte doua meciuri ale etapei, Politehnica Iasi a dispus pe teren propriu de RC Grivita Bucuresti cu scorul de 36-20, în timp ce RC Bârlad s-a impus cu 28-17, în fata ultimei clasate, CFR Brasov.

Clasament:

1.       Olimpia Bucuresti       5        4        0        1        110-35          20p

2.       Politehnica Iasi          5        3        0        2        86-65           16p

3.       Bucovina Suceava     5        4        0        1        73-89            16p

4.       RC Bârlad                 5        2        0        3        84-109          10p

5.       RC Grivita                 5        1        0        4        56-73            6p*

6.       CFR Brasov               5        1        0        4        63-101           6p