Fotbal, Baraj : Rapid CFR Suceava a promovat in Liga a III-a!

Sâmbata, 31 mai, s-au disputat meciurile de baraj pentru promovarea în Liga a III-a, întâlniri la care au participat echipele campioane din cele 42 de judete ale tarii.

Rapid CFR Suceava a dispus cu 2-1 de ASO Miercurea Nirajului (Mures) prin golurile marcate de Romaniuc în minutul 30 si Marius Ciobanu în prelungirile partidei. Dupa 90 de minute scorul a fost egal, 1-1. Cu cinci minute înainte de încheierea prelungirilor, feroviarii suceveni au înscris asigurându-si victoria si totodata, prezenta în viitorul sezon al Ligii a III-a. Astfel, în viitorul sezon al celui de-al treilea esalon valoric al tarii, judetul Suceava va fi reprezentat de doua formatii: Juventus Falticeni si Rapid CFR Suceava.

Într-un alt meci, organizat de AJF Suceava si disputat pe stadionul “Nada Florilor” din Falticeni, s-au înfruntat campioanele judetelor Botosani si Suceava. CS Ecologistul Luceafarul a dispus cu 1-0 de AS Iris Iasi si a promovat în Liga a III-a.  

Iata rezultatele înregistrate în toate cele 21 de partide:

CS Eforie (Constanta) – CS Corbeanca (Ilfov) 0 – 0, 5 – 3 la penaltiuri

Petrolul Berca (Buzau) – Progresul II Bucuresti (Bucuresti) 1 – 2

Sporting Tecuci (Galati) – Sageata Stejaru (TL) 1 – 4

Steaua Braila (Braila) – Recolta Gheorghe Lazar (Ialomita) 0 – 1

Interstar Sibiu (Sibiu) – CS Victoria Bod (Brasov) 0 – 2

AS Fotbal Moinesti (Bacau) – ACS Vointa Pângarati (Neamt) 4 – 1

CS Ecologistul Luceafarul Mihai Eminescu (Botosani) – AS Iris Iasi (Iasi) 1 – 0

Rapid CFR Suceava (Suceava) – ASO Miercurea Nirajului (Mures) 2 – 1

AS Viitorul Pucioasa (Dâmbovita) – AS Albota (Arges) 2 – 1

Constructorul Bolintin Deal (GR) – Petrolul Videle (Teleorman) 0 – 4

AS Hidroelectra Rm. Vâlcea (Vâlcea) – Jiul Rovinari (Gorj) 0 – 5

CS Prometeu Craiova (Dolj) – AS Stiinta Daneasa (Olt) 3 – 0

CF Liberty II Oradea (Bihor) – Victoria Carei (Satu Mare) 3 – 1

FC Zalau (Salaj) – AS Spicul Mocira (Maramures) 1 – 0

CFR II Cluj (Cluj) – Progresul Nasaud (Bistrita Nasaud) 2 – 0

FC Ariesul Câmpeni (Alba) – CS National Sebis (Arad) 0 – 1

ASA Miercurea Ciuc (Harghita) – AFC Zagon (Covasna) 0 – 3

Dacia Orastie (Hunedoara) – Victoria Devesel (Mehedinti) 1 – 0

CS Progresul Gataia (Timisoara) – FC Scorillo Caransebes (Caransebes) 1 – 0

FC Kaproni Gornet (Prahova) – Dunarea Gradistea (Calarasi) 5 – 0

FC Panciu (Vrancea) – FC Vaslui II (Vaslui) 1 – 0