Atletul Gabriel Bularda a câștigat medalia de aur la Campionatul European de Alergare Montană din Slovacia

Atletul Gabriel Bularda, legitimat la Clubul Sportiv Municipal Dorna Vatra Dornei, a câștigat medalia de aur la Campionatul European de Alergare Montană ce s-a desfăşurat sâmbătă, 8 iulie, la  Kamnik, în Slovacia.

La cea de-a 16-a ediţie a Campionatului European de Alergare Montană s-au aliniat un număr record alergători, 241, din 27 de ţări.

Dorneanul a reușit să devină Campion European de juniori, obținând un timp de 0:47:07, după ce a alergat pe distanţa de 8,5 km (elevaţie 1035m). Traseul a fost unul foarte dificil, cu plecare de la 700 metri altitudine și sosire la peste 1600 de metri.

„Sper ca după acest titlu de campion european primarul din comuna Ciocănești, de unde este sportivul Gabriel Bularda, să îl propună Cetățean de Onoare al Comunei, iar cei din conducerea CSM Dorna Vatra Dornei să gasească o soluție de premiere”, a declarat Cristian Prâsneac, antrenorul atletului.