Rezultatele finale din turul II de scrutin in judetul Suceava

 În urma turului doi al alegerilor locale din judetul Suceava, candidatii PD-L au câstigat fotoliile de primar în 26 de localitati, cei ai PSD în 15 localitati, candidatii PNL au reusit sa câstige functia de primar în opt localitati, iar la Pojorâta a câstigat candidatul PNG-CD. De remarcat este ca au câstigat functia de primar în Comanesti si Vicovu de Jos doi candidati independenti. Situatia pe partide în urma turului II este urmatoarea:

PD-L are primari la :
Falticeni, Radauti, Brosteni, Arbore, Bosanci, Brodina, Cacica, Capu Câmpului, Cârlibaba, Cosna, Hârtop, Iacobeni, Ostra, Pârtestii de Jos, Darmanesti, Manastirea Humorului, Moara, Mitocu Dragomirnei, Moldovita, Izvoarele Sucevei,  Horodnic de Jos, Fratautii Noi, Slatina, Todiresti, Volovat,  Vatra Moldovitei.

PSD are primari în:
Solca, Breaza, Granicesti, Ipotesti, Musenita, Panaci, Patrauti, Putna, Stroiesti, Sucevita, Stulpicani, Vadu Moldovei, Zamostea, Vulturesti si Udesti.

PNL a reusit sa câstige la:
Vatra Dornei, Cornu Luncii, Crucea, Dumbraveni, Horodniceni, Serbauti, Fundu Moldovei si Dornesti.

PNG-CD  si-a adjudecat postul de primar într-o singura comuna, la Pojorâta.

Independentii au câstigat la Comanesti si Vicov de Jos

Candidatii din turul II de scrutin la primariile din judet care au câstigat alegerile sunt urmatorii:

La orase:

Falticeni: Vasile Tofan – PD-L

Radauti : Aurel Olarean – PD-L

Vatra Dornei : Ioan Moraru – PNL

Brosteni :  Stelian Chirila – PD-L

Solca : Valerut Taranu Hofnar  – PSD

La comune:

Arbore: Ionel Hrincescu – PD-L

Bosanci : Anton Curic – PD-L

Breaza : Gheorghe Lesenciuc – PSD

Brodina : Vasile Popescu – PD-L

Cacica : Petru Tudose – PD-L

Capu Câmpului : Gheorghe Cajvan – PD-L

Cîrlibaba : Gabriel Danciu – PD-L

Comanesti : Pastrav Grigoras – independent

Cornu Luncii : Petru Voda – PNL

Cosna : Iluta Ivan – PD-L

Crucea : Dorin Rusu – PNL

Darmanesti : Dan Chidovat – PD-L

Dornesti : Gheorghe Luta – PNL

Dumbraveni : Ioan Paval – PNL

Fratautii Noi : Constantin Galan – PD-L

Fundu Moldovei : Tudor Zdrob – PNL

Granicesti : Gheorghe Nutu – PSD

Hîrtop : Toader Gradinaru – PD-L

Horodniceni : Nicolae Florea – PNL

Horodnic de Jos : Petrica Onica – PD-L

Iacobeni : Angelica Fodor – PD-L

Ipotesti : Dumitru Corjuc – PSD

Izvoarele Sucevei : Mihail Mehno – PD-L

Manastirea Humorului : Catalin Tomasciuc – PD-L

Mitocu Dragomirnei : Dan Solcan – PD-L

Moara : Constantin Prodaniuc – PD-L

Moldovita : Dan Ilisei – PD-L

Musenita : Filip Niculaev – PSD

Ostra : Grigore Coperza – PD-L

Panaci : Vasile Cozan – PSD

Patrauti : Dragos Jureschi – PSD

Pîrtestii de Jos : Marcel Strugaru – PD-L

Pojorîta : Bogdan Codreanu – PNG CD

Putna : Vasile Hotnogu – PSD

Slatina : Ilie Gherman – PD-L

Stroiesti : Ion Baitan – PSD

Stulpicani: Vasile Ostanschi – PSD

Sucevita : Ioan Onufrei – PSD

Serbauti : Constantin Sanduleac – PNL

Todiresti : Gheorghe Avram – PD-L

Udesti : Savel Botezatu – PSD

Vadu Moldovei : Marcel Ioacob – PSD

Vatra Moldovitei : Virgil Saghin – PD-L

Vicov de Jos : Constantin Mutescu – independent

Volovat : Ioan Halip – PD-L

Vulturesti : Catalin Ciubotariu – PSD

Zamostea : Neculai Achihaii – PSD.
 

    Astfel, în judetul Suceava, în cele 114 localitati, un numar de 49 de primari sunt PD-L, din care 23 au fost alesi din primul tur de scrutin, 48 de primari sunt PSD, din care 33 în primul tur de scrutin, alti 12 sunt membri PNL, din care patru în primul tur de scrutin, unul este membru PNG-CD, iar patru sunt independenti, din care doi au fost alesi din primul tur de scrutin. Singura situatie înca neclara este la Radauti, unde s-a solicitat renumararea voturilor, pentru ca Aurel Olarean a câstigat la o diferenta de 25 de voturi de contracandidatul sau, Mihai Frunza.