Cetatea Suceava invinsa de CS Buftea in deplasare

CS Buftea – Cetatea Suceava 3-1

De?i sucevenii au avut prima ocazie, prin Guri?a în minutul 15, gazdele au controlat bine jocul ?i au deschis scorul la o faza în care Cojocnean a centrat ?i Ademar, brazilianul ce l-a înlocuit pe accidentatul Mansour, a înscris fara probleme. Chiar daca au pus presiune asupra por?ii adverse, golul doi a venit de abia pe final de repriza, când Matei a trimis de dupa jumatatea terenului în poarta, profitând de degajarea slaba a portarului!

Repriza secunda a fost una ?i mai animata, în care Buftea a avut mai multe ocazii bune (Axente, Sandu, Dumitrescu, Paun), o bara (Mera) ?i a reu?it sa înscrie înca o data prin Axente, care l-a executat pe portar dupa un rico?eu norocos. Oaspe?ii au marcat golul de onoare în ultimele zece minute, printr-o execu?ie frumoasa a lui Negru, dupa ce jucatorul sucevean înaintase mult prea u?or pâna în marginea careului.

În acest moment în etapa 7 a Ligii 2. Petrolul a pierdut din nou si, din candidata la promovare, echipa ploiesteana se confrunta mai mult cu spectrul retrogradarii. Nici Clujul lui Dorinel nu s-a simtit mai bine, plecând învins de la Vâlcea.

Dinamo II – Sportul 0-2 D. Varga (60) – pen, A. Stânga (85)

Dunarea Galati – FC Botosani 1-0 Rossano (87)

Prefab Modelu – Dunarea Giurgiu 1-2 Ghidarcia (83) / R. Damian (62), A. Radu (74)

CS Buftea – Cetatea Suceava 3-1 Ademar (31), Matei (45), Axente (65) / Negru (81)

Delta Tulcea – Petrolul 2-1 N’Kongue (52, 66) / Grigorov (43) – aut

Concordia Chiajna – Progresul 2-2 Dinita 44, St. Pop (87) / Fonseca (38), G. Ene 2-2

Ceahlaul – Forex 1-0 Cebotaru (78 – pen)

Stiinta Bacau – FCM Bacau 0-0

CSM Ploiesti – FC Snagov 3-1