Atletism : Interes deosebit pentru ediția a XVIII-a a Cupei Sucevei

Sala complexului „Areni” din Suceava a găzduit la finele săptămânii precedente cea de-a XVIII-a ediția a Cupei Sucevei la atletism. La această competiție, care a fost dedicată categoriilor juniori II și III, au participat sportivi din Chișinău (Republica Moldova), Piatra Neamț, Botoșani și Suceava.
În cadrul acestui concurs organizat de DSJ, CSM și Asociația de Atletism Suceava, tinerii atleți s-au întrecut în probele de 60 de metri, 300 și respectiv 400 de metri, 800 metri, 1.500 și 3.000 de metri, precum și la săritura în lungime.

Cei care au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere sunt:
60 metri – juniori III feminin
Iulia Furgolova – Școala Specială de Atletism Chișinău
60 metri – juniori III masculin
Alexandru Lucanu – CSS Gura Humorului
60 metri – juniori II feminin
Elena Bernevec – Liceul Sportiv Chișinău
60 metri – juniori III masculin
Andrei Trofin – LPS Suceava
300 metri – juniori III feminin
Iulia Furgolova – Școala Specială de Atletism Chișinău
300 metri – juniori III masculin
Ionuț Gagea – CS „Nicu Gane” Fălticeni
400 metri – juniori II feminin
Iulia Grosu – Școala Specială de Atletism Chișinău
400 metri – juniori II masculin
Andrei Trofin – LPS Suceava
800 metri – juniori III feminin
Alexandra Ponor – CS Ceahlăul Piatra Neamț
800 metri – juniori III masculin
Sabin Loghin – LPS Suceava
800 metri – juniori II feminin
Iulia Grosu – Școala Specială de Atletism Chișinău
1.500 metri – juniori III feminin
Doina Cravcenco – LPS Chișinău
1.500 metri – juniori III masculin
Vladimir Curacev – Școala Specială de Atletism Chișinău
1.500 metri – juniori II feminin
Anca Iuravciuc – Rarăul Câmpulung Moldovenesc
1.500 metri – juniori II masculin
Bogdan Apostol – LPS Botoșani
3.000 metri – juniori III feminin
Cristina Luchian – CSS Gura Humorului
3.000 metri – juniori III masculin
Cosmin Calistru – Rarăul Câmpulung Moldovenesc
3.000 metri – juniori II feminin
Lilia Moscalu – Școala Specială de Atletism Chișinău
3.000 metri – juniori II masculin
Roman Ciobanu – Școala Specială de Atletism Chișinău
Săritura în lungime – juniori III feminin
Oana Popa – CS Ceahlăul Piatra Neamț
Săritura în lungime – juniori III masculin
Dumitru Chian – Școala Specială de Atletism Chișinău
Săritura în lungime –  juniori II feminin
Elena Bernevec – LPS Chișinău
Săritura în lungime – juniori II masculin
Cristian Mihăilă – CS Ceahlăul Piatra Neamț
Primii trei clasați în fiecare probă au fost recompensați cu premii în bani și diplome de organizatori, organizatori care au fost sprijiniți în demersul lor și de SC Ligone Internațional SRL a fostului fotbalist Liviu Goian.
Primele clasate în competiția pe echipe, la juniori III feminin Școala Specială de Atletism Chișinău, la juniori III masculin CSS Gura Humorului, la juniori II feminin LPS Chișinău și la juniori III masculin LPS Suceava, au primit cupa din partea organizatorilor.