Rezultatele alegerilor generale în județul Suceava – Camera Deputaților

Colegiul nr. 1  – Suceava Centru   (cuantificare rezultate 100 %)
Voturi valabil exprimate:                25.363
Voturi albe:                                     261
 Ardeleanu Sanda-Maria (PD-L)      10.323   (40,70 %)
Donțu Ovidiu  (PSD)                         7.766    (30,61 %)
Băișanu Ștefan Alexandru (PNL)  5.079  (20,02 %) Dinu-Buzilă Carmen  (PRM)                   584     ( 2,30 % )

Longher Ghervazen   (UPR)                   283     (1,11%)
 
Colegiul nr. 2  – Suceava Est (inclusiv cartierul Burdujeni)  (cuantificare 100 %)
Voturi valabil exprimate:                18.891
Voturi albe:                                     306
 
Bălan Ioan (PD-L)                            10.730 (56,79 %)
 
Bosancu Nicolai  (PSD)                      4.618  (24,44 %)
Nichitean Vasile Brîndușel (PNL)           1.583   (8,37 %)
Iftimi Vasile Viorel   (PRM)                     390   (2,06 %)
Colegiul nr.3   Solca   (cuantificare 100 %)
Voturi valabil exprimate:                19.660
Voturi albe:                                     603

Uricec Constantin Uricec (PD-L)    9.342 ( 47,51 %)

Adomnicăi Mirela Elena   (PSD)      5.408 (27,50 %)
Guliciuc Dorel   (PNL)                   1.744 ( 8,87  %)
Mireuță Spiridon (PRM)                    667 (3,39 %)
Longher Ghervazen  (UPR)                993 (5,05 %)
 
 
Colegiul nr. 4 – Fălticeni   (cuantificare 100 %)
Voturi valabil exprimate:                25.239
Voturi albe:                                     572
 
Nechifor Cătălin Ioan (PSD)          11.786  (46,69 %)
Andreica Romică (PD-L)                   9.306 (36,87 %)
Aldea Gheorghe  (PNL)                    1.498  (5,93 %)                  
Manolache Elena (PRM)                      759  (3,00 %)
Crăciun Ioan (PNG-CD)                       606  (2,40 %)

 

Colegiul nr. 5 – Fălticeni     (cuantificare 100 %)
 
Voturi valabil exprimate:                24.782
Voturi albe:                                     888

Stan Ioan  (PSD)                           10.306 (41,58 %)
Dediță Vasile (PD-L)                     7.011 (28,29 %)
Fîrțescu Dan (PNL)                       3.776 (15,23 %)
Mercore Paraschiva (PRM)                493  (1,98 %)
Negrea Petru Gabriel  (PNG-CD)      1.252  (5,05 %)
 
 
Colegiul nr. 6  – Rădăuți   (cuantificare 100 %)
Voturi valabil exprimate:                  18.845
Voturi albe:                                       355
 Irimie Cristian Anton (PD-L)              8.190 (43,45 %)
Frunză Mihai  (PSD)                           5.710  (30,29 %)
Irimescu Mircea (PNL)                         2.508  (13,30 %)
Marcu Romeo (PNG-CD)                         645  (3,42 %)
Nanu Iriniel (PRM)                                 541  (2,87 %)
Dorobanțu Mitică (Partidul Verde)             473  (2,50 %)

Colegiul nr. 7 – Vicov     (cuantificare 100 %)
Voturi valabil exprimate:                18.123
Voturi albe:                                     462
Mihalescul Dumitru (PD-L)        7.699 (42,48 %)
Coroamă Gheorghe (PNL)            4.683 (25,84 %)
Titi Petrea  (PSD)                      4.116 (22,71 %)
Luchian Constantin  (PRM)             407 ( 2,24 %)
Popescu Vasile (PNG-CD)               279  (1,53 %)
 
 
Colegiul nr. 8 – Siret (cuantificare 100 %)
Voturi valabil exprimate:                19.282
Voturi albe:                                     662

Bejinariu Eugen (PSD)                     8.709 (45,16 %)
Druc Mircea (PD-L)                        4.407 (22,85 %)
Angheluș Iulian (PNL)                     3.657 (18,96 %)
Junghietu Lucian (PRM)                     449 ( 2,32 %)
Cazacu Vasile Săndel (PNG-CD)          386 ( 2,00 %)
Buciuta Șefan (UUR)                         250 (1,29 %)
Longher Ghervazen (UPR)                  222 (1,15 %)
 

 
Colegiul nr. 9 – Vatra Dornei (cuantificare 100%)
Voturi valabil exprimate:                  25.293
Voturi albe:                                       520

Pardău Dumitru (PD-L)                       14.284 (56,47 %)
Tărniceru Petru  (PSD)                        5.698 (22,52 %)
Ioja Cezar (PNL)                                 2.640 (10,43 %)
Mustea Vasile (PRM)                          610 (2,41 %)
Todereanu Maria (PNG-CD)                 414 (1,63 %)
 
Colegiul nr. 10 – Gura Humorului (cuantificare 100%)  
Voturi valabil exprimate:                     26.078
Voturi albe:                                          554

Gospodaru Gabriel (PD-L)                   12.684 (48,63 %)
Rozopol Philip (PNL)                          6.142 (23,55 %)
Bereanu Neculai (PSD)                      4.210 (16,14 %)
Pașcovici Mihai (PNG-CD)                     699 (2,68 %)
Ibănescu Constantin (PRM)                  587 (2,25%)