Intră acum și în grupul de
Prefectura Suceava a anunțat, vineri, că pe DN 18 care se modernizează se circulă pe asfalt, pe ambele tronsoane cuprinse între Șesuri si Iacobeni, respectiv Lot 3 și Lot 4, restricții de circulație fiind doar la nivelul celor 3 poduri la care se lucrează.
Managerul de proiect de la firma care execută lucrările de modernizare pe DN 18, ing. Vasile Strîmbeanu, precizează că la Lotul 4 s-a definitivat așternerea stratului de legătură – binder-, iar în prezent s-a început cel de-al doilea strat de mixtură asfaltică, respectiv stratul de uzură.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2019/05/dn-18-768x1024.jpg)
Deși condițiile meteorologice din această primăvară nu au fost dintre cele mai prielnice pentru execuția lucrărilor, ritmul de execuție va rămâne accelerat, în scopul respectării termenului contractual de finalizare -31 august 2019, susține Prefectura Suceava.
În ce privește tronsonul Șesuri-Cârlibaba, Lotul 3, acolo au fost realizate 95% din lucrări, urmând a fi executate marcajele și semnalele rutiere.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2019/05/lucrari-asfalt-drum-dn-18-768x1024.jpg)
De asemenea, pe acest tronson, antreprenorul –SC Autotehnorom- va urmări finalizarea acestor lucrări, cu respectarea termenului contractual, respectiv 30 iulie 2019, se mai arată în comunicat.
Totodată, Prefectura Suceava mai informează că pe șantierul rutei ocolitoare a Sucevei se lucrează în ritm accelerat, utilaje din eșalonul de reciclare folosite la lucrările pe DN18 fiind relocate acolo.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2019/05/santier-1024x768.jpeg)
Sursa citată arată că au fost aduse pe șantierul Variantei Ocolitoare a Sucevei al doilea utilaj de forat și a fost instalată a doua stație de betoane care va intra în producție de săptămâna viitoare, după finalizarea testelor inițiale.
Intră acum și în grupul de