Intră acum și în grupul de
Poliția Suceava și Garda Forestieră Suceava au depistat o societate comercială din județul Suceava, care timp de cinci luni a expediat într-un mod fraudulos 144,19 mc de material lemnos.
Potrivit unui comunicat al IPJ Suceava, faptele au fost scoase la lumină în urma unui control efectuat în data de 23 septembrie.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2020/05/lemn.jpg)
Potrivit sursei citate, echipa de control a constatat faptul că, „societatea comercială a expediat cantitatea totală de 144,19 mc cherestea rășinoase din locuri identificate prin alte coordonate geografice decât cele corespunzătoare provenienței legale și a emis în perioada 01.04.2020-19.09.2020, un număr de 29 de avize de insoțire a materialului lemnos, cu care a expediat cantitatea totală de 144,19 mc cherestea rășinoase,” arată comunicatul IPJ Suceava.
Aceeași sursă precizează că operatorul economic nu a verificat codurile unice aferente avizelor intrate în punctul de lucru și a operat în mod eronat datele în aplicația informatică.
Prin urmare, autoritățile au aplicat trei amenzi, în valoare de 8.000 lei, iar ca măsură complementară a fost confiscată cantitatea de 144,19 mc lemn cherestea rășinoase în valoare de 103.672,61 lei.
Intră acum și în grupul de