Intră acum și în grupul de
Prefectura Suceava a informat că, vineri, conform datelor centralizate de Direcția de Sănătate Publică Suceava în județ se înregistrează un număr de 6.078 de persoane declarate vindecate de Covid-19.
Potrivit sursei citate, la nivelul județului, în ultimele 24 de ore au fost internate 29 persoane diagnosticate cu Covid-19, în același interval de timp fiind externate 10 persoane declarate vindecate.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2020/10/test-covid.jpg)
Astfel, din totalul celor 583 pacienți internați în Spitalul Județean de Urgență „Sf. Ioan cel Nou” Suceava, 172 pacienți sunt diagnosticați cu Covid-19, 93 pacienți sunt în zona tampon și 318 pacienți sunt cu alte afecțiuni (non-Covid).
Concret, din cei 172 pacienți diagnosticați Covid-19: 86 prezintă forme medii ale bolii; 27 prezintă forme ușoare; 42 prezintă forme severe; 17 prezintă forme grave și sunt internați în secția ATI, dar niciunul nu e ventilat mecanic.
În aceste condiții, Spitalul Județean de Urgență „Sf. Ioan cel Nou” Suceava dispune, la această dată, de 342 de paturi libere din care 46 pentru pacienți Covid-19, 192 în sectorul Non-Covid și 104 pentru zona tampon. La unitatea ATI este disponibil un pat pentru pacienți Covid. De asemenea sunt 24 ventilatoare libere din care 7 pentru pacienți Covid-19.
Totodată, în Spitalul Municipal Rădăuți sunt internați 91 pacienți diagnosticați cu Covid- 19 și o persoană suspectă de infecție cu noul coronavirus.
Persoanele suspecte Covid-19, internate în zonele tampon, în cazul confirmării infecției cu noul coronavirus sunt declarate pacienți diagnosticați Covid-19, fără a fi influențată statistica în ceea ce privește numărul de internări, a precizat Prefectura Suceava.
Intră acum și în grupul de