Intră acum și în grupul de
Comitetul Județean pentru Situații de Urgență al județului Suceava a luat decizia, în cadrul ședinței din 22 octombrie, ca încă patru spitale din județ să asigure suportul pentru pacienții Covid-19.
Concret, potrivit CJSU, lista de spitale suport pentru pacienții testați pozitiv sau suspecți cu virusul SARS-COV-2, realizată de către DSP Suceava, cuprinde un număr de: 57 paturi la Spitalul Orășenesc Gura Humorului, 35 paturi la Spitalul Municipal Câmpulung Moldovenesc, 30 paturi la Spitalul Municipal Vatra Dornei și 30 paturi la Spitalul Siret.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2020/03/covid-coronavirus-medic.jpg)
Totodată, reprezentanții DSP Suceava au precizat că în spitalele menționate vor fi asigurate circuite separate pentru pacienții suspecți cu virusul SARS-COV-2 până la confirmarea prin testare, precum și posibilitatea tratării formelor ușoare.
Sursa citată menționează că hotărârea vine în urma unei propuneri a DSP Suceava către Ministerul Sănătății, privind suplimentarea unităților medicale suport Covid la nivelul județului. Totodată, anterior, managerul Spitalului Județean de Urgență Suceava, dr. Alexandru Calancea, a solicitat DSP-ului măsuri în contextul creșterii numărului de pacienți diagnosticați cu Covid-19 în județul Suceava.
Intră acum și în grupul de