GCS: 5.991 de cazuri noi cazuri de infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore. În județul Suceava s-au confirmat alte 96 de cazuri ridicând la 14.518 numărul total de suceveni infectați

Până astăzi, 16 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 571.749 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

469.499 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.991 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba11430953,15
2.Arad13112933,33
3.Argeș170221763,89
4.Bacău150761032,24
5.Bihor16271793,08
6.Bistrița-Năsăud6722492,39
7.Botoșani7340692,03
8.Brașov228543085,1
9.Brăila71631293,18
10.Buzău7631541,94
11.Caraș-Severin5677842,29
12.Călărași5624702,76
13.Cluj263211015,04
14.Constanța232802176,35
15.Covasna4745461,55
16.Dâmbovița134881102,77
17.Dolj13943611,93
18.Galați134971433,14
19.Giurgiu5500952,54
20.Gorj4805310,9
21.Harghita5069450,89
22.Hunedoara105661292,82
23.Ialomița5920782,97
24.Iași243112042,08
25.Ilfov204914336,67
26.Maramureș96911041,77
27.Mehedinți4582371,81
28.Mureș140091492,5
29.Neamț10312881,38
30.Olt8561941,2
31.Prahova222582222,99
32.Satu Mare6526392,29
33.Sălaj5929331,43
34.Sibiu15978943,11
35.Suceava14518961,54
36.Teleorman6652962,38
37.Timiș227972654,24
38.Tulcea4752673,14
39.Vaslui9194992,14
40.Vâlcea9104982,26
41.Vrancea6527631,21
42.Mun. București8849511277,01
43.Cazuri noi nealocate pe județe4006*218 
 TOTAL571.7495.991 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 945 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA23
2ARAD26
3ARGEŞ37
4BACĂU16
5BIHOR18
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI16
8BRĂILA12
9BRAŞOV31
10BUZĂU10
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN23
13CLUJ26
14CONSTANŢA40
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA36
17DOLJ18
18GALAŢI12
19GIURGIU16
20GORJ14
21HARGHITA11
22HUNEDOARA16
23IALOMIŢA7
24IAŞI49
25ILFOV44
26MARAMUREŞ17
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI178
29MUREŞ21
30NEAMŢ16
31OLT6
32PRAHOVA25
33SĂLAJ6
34SATU MARE15
35SIBIU22
36SUCEAVA16
37TELEORMAN45
38TIMIŞ42
39TULCEA13
40VÂLCEA4
41VASLUI14
42VRANCEA16
 TOTAL945

Până astăzi, 13.862 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 15.12.2020 (10:00) – 16.12.2020 (10:00) au fost raportate 164 decese (112 bărbați și 52 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău,  Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 12 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 38 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 60 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 46 decese la categoria de peste 80 de ani.

158 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 5 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.977. Dintre acestea, 1.267 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.505.916 teste. Dintre acestea, 28.191 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 17.926 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.265 la cerere.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 16.410 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 16 decembrie.

Pe teritoriul României, 43.109 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.298 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 66.541 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 124 de persoane.

loading...