CGS: 1.387 de cazuri de infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore. În județul Suceava s-au confirmat 34 cazuri ridicând la 15.230 numărul total de suceveni infectați

Până astăzi, 26 decembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 613.760 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

 536.332 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.387 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12012372,12
2.Arad13769152,06
3.Argeș18130102,21
4.Bacău15930581,55
5.Bihor17288372,21
6.Bistrița-Năsăud7147-1**1,67
7.Botoșani7955331,61
8.Brașov24576823,53
9.Brăila7953522,82
10.Buzău8079111,36
11.Caraș-Severin61281,6
12.Călărași6117331,99
13.Cluj286241453,64
14.Constanța25231373,63
15.Covasna4929190,89
16.Dâmbovița14294212,01
17.Dolj14784471,64
18.Galați152891322,61
19.Giurgiu6076312,35
20.Gorj498190,67
21.Harghita525540,44
22.Hunedoara11310231,89
23.Ialomița6544312,61
24.Iași26278661,35
25.Ilfov230792195,95
26.Maramureș10277511,61
27.Mehedinți4864171,38
28.Mureș14729251,74
29.Neamț10773221,05
30.Olt9179450,87
31.Prahova23502481,87
32.Satu Mare679621,2
33.Sălaj6093130,98
34.Sibiu16670402,00
35.Suceava15230341,21
36.Teleorman737522,15
37.Timiș2490643,51
38.Tulcea5210512,28
39.Vaslui9960371,92
40.Vâlcea958321,7
41.Vrancea69540,91
42.Mun. București961971844,27
43.Cazuri noi nealocate pe județe3704*-341 
 TOTAL613.7601.387 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Bistrița-Năsăud a fost rectificat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 150 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA13
2ARAD16
3ARGEŞ0
4BACĂU5
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI8
8BRĂILA0
9BRAŞOV6
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ12
14CONSTANŢA1
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA1
17DOLJ0
18GALAŢI9
19GIURGIU4
20GORJ2
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA1
24IAŞI9
25ILFOV3
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI27
29MUREŞ8
30NEAMŢ0
31OLT3
32PRAHOVA2
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU3
36SUCEAVA6
37TELEORMAN0
38TIMIŞ3
39TULCEA3
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 TOTAL150

Până astăzi, 15.108 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.12.2020 (10:00) – 26.12.2020 (10:00) au fost raportate 85 de decese (47 bărbați și 38 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad,  Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Olt, Sălaj, Sibiu,  Timiș, Tulcea, Vaslui și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 de ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 21 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 35 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 decese la categoria de peste 80 de ani.

81 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 3 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.657. Dintre acestea, 1.210 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.710.842 de  teste. Dintre acestea, 4.352 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 3.732 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 620 la cerere.

Pe teritoriul României, 37.552 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.532 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 57.380 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 127 de persoane.

loading...