CGS: 3.353 cazuri de infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore. În județul Suceava s-au confirmat 184 cazuri ridicând la 17.218 numărul total de suceveni infectați

Până astăzi, 15 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 688.270 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

618.673 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.353 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13060571,94
2.Arad14939771,56
3.Argeș19664481,46
4.Bacău17639851,6
5.Bihor19064652,07
6.Bistrița-Năsăud7854261,37
7.Botoșani9005631,49
8.Brașov270721012,61
9.Brăila8971611,91
10.Buzău8698180,81
11.Caraș-Severin7139462,17
12.Călărași6797351,31
13.Cluj331192943,93
14.Constanța284921062,81
15.Covasna5344251,2
16.Dâmbovița15785411,76
17.Dolj164841091,63
18.Galați177311352,5
19.Giurgiu6892151,68
20.Gorj5383290,87
21.Harghita5549100,64
22.Hunedoara12596451,62
23.Ialomița7314441,52
24.Iași296131381,21
25.Ilfov268021514,56
26.Maramureș120871572,53
27.Mehedinți5319151,05
28.Mureș15916381,31
29.Neamț11888651,44
30.Olt10108310,77
31.Prahova25146631,31
32.Satu Mare7660731,49
33.Sălaj6655291,74
34.Sibiu17840411,71
35.Suceava172181841,81
36.Teleorman8459451,68
37.Timiș294822594,24
38.Tulcea5818261,51
39.Vaslui11352721,75
40.Vâlcea10493521,63
41.Vrancea7468410,78
42.Mun. București1110964693,44
43.Cazuri noi nealocate pe județe3259-131 
 TOTAL688.2703.353 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 788 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA11
2ARAD13
3ARGEŞ15
4BACĂU15
5BIHOR10
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI10
8BRĂILA11
9BRAŞOV16
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN14
13CLUJ41
14CONSTANŢA67
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA10
17DOLJ9
18GALAŢI16
19GIURGIU5
20GORJ7
21HARGHITA6
22HUNEDOARA26
23IALOMIŢA11
24IAŞI36
25ILFOV34
26MARAMUREŞ11
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI142
29MUREŞ17
30NEAMŢ12
31OLT18
32PRAHOVA4
33SĂLAJ8
34SATU MARE15
35SIBIU9
36SUCEAVA65
37TELEORMAN5
38TIMIŞ48
39TULCEA4
40VÂLCEA14
41VASLUI9
42VRANCEA2
 TOTAL788

Până astăzi, 17.098 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 14.01.2021 (10:00) – 15.01.2021 (10:00) au fost raportate 63 de decese (40 bărbați și 23 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Brăila, Bistrița-Năsăud,  Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Prahova, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Ilfov.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de peste 80 de ani.

60 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.635. Dintre acestea, 1.091 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.129.855 de teste RT-PCR și 35.282 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.626 teste RT-PCR (14.620 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.006 la cerere) și 5.453 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 33.519 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.599 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 68.663 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 89 de persoane.