CGS: 2.737 cazuri de infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore. În județul Suceava s-au confirmat 140 cazuri ridicând la 18.732 numărul total de suceveni infectați

Până astăzi, 29 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 724.250 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

669.175 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.737 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13730471,49
2.Arad15638451,13
3.Argeș20180320,74
4.Bacău18571621,13
5.Bihor19959531,42
6.Bistrița-Năsăud8192311,00
7.Botoșani9756681,52
8.Brașov286041052,15
9.Brăila9284220,83
10.Buzău8951290,49
11.Caraș-Severin7626251,38
12.Călărași7125330,84
13.Cluj353111632,51
14.Constanța298031031,64
15.Covasna5532220,7
16.Dâmbovița16488641,11
17.Dolj17352901,13
18.Galați18733671,42
19.Giurgiu7257131,12
20.Gorj5717270,82
21.Harghita5785100,6
22.Hunedoara13521821,35
23.Ialomița7622410,89
24.Iași311211570,68
25.Ilfov283591342,5
26.Maramureș134791672,61
27.Mehedinți5537120,74
28.Mureș16595651,03
29.Neamț12633621,26
30.Olt10512190,51
31.Prahova25948650,91
32.Satu Mare8323641,61
33.Sălaj7130341,89
34.Sibiu18413421,07
35.Suceava187321401,77
36.Teleorman8933391,12
37.Timiș320691873,24
38.Tulcea605180,85
39.Vaslui11946571,03
40.Vâlcea10986331,11
41.Vrancea7729230,46
42.Mun. București1177486422,06
43.Cazuri noi nealocate pe județe1269-447 
 TOTAL724.2502.737 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 667 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA14
2ARAD9
3ARGEŞ9
4BACĂU17
5BIHOR8
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI20
8BRĂILA5
9BRAŞOV16
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN12
13CLUJ27
14CONSTANŢA42
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA15
17DOLJ3
18GALAŢI15
19GIURGIU4
20GORJ14
21HARGHITA6
22HUNEDOARA23
23IALOMIŢA15
24IAŞI34
25ILFOV16
26MARAMUREŞ25
27MEHEDINŢI3
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI75
29MUREŞ18
30NEAMŢ7
31OLT13
32PRAHOVA18
33SĂLAJ8
34SATU MARE16
35SIBIU 
36SUCEAVA60
37TELEORMAN15
38TIMIŞ37
39TULCEA5
40VÂLCEA12
41VASLUI11
42VRANCEA5
  TOTAL667

Până astăzi, 18.196 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.01.2021 (10:00) – 29.01.2021 (10:00) au fost raportate 91 de decese (51 bărbați și 40 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vrancea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 4 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 1 deces la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 21 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 34 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

90 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.788. Dintre acestea, 996 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.405.393 de  teste RT-PCR și 108.248 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.665 de teste RT-PCR (14.729 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.936 la cerere) și 6.147 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 281 de teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 29 ianuarie a.c.

Pe teritoriul României, 40.657 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.107  persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 59.942 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 153 de persoane.

loading...