CGS: 1.313 cazuri de infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore. În județul Suceava s-au confirmat 40 cazuri ridicând la 18.926 numărul total de suceveni infectați

Până astăzi, 1 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 730.056 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

675.767 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.313 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.449.538 de  teste RT-PCR și 121.305 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.801 teste RT-PCR (4.033 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.768 la cerere) și 3.194 de teste rapide antigenice.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba13850271,53
2.Arad15751171,2
3.Argeș20271390,72
4.Bacău18723301,06
5.Bihor20099201,39
6.Bistrița-Năsăud825050,98
7.Botoșani9872201,53
8.Brașov28851472,12
9.Brăila933350,81
10.Buzău9009130,5
11.Caraș-Severin7697121,3
12.Călărași718190,78
13.Cluj355871362,38
14.Constanța29963361,46
15.Covasna555870,67
16.Dâmbovița16601191,12
17.Dolj17494481,12
18.Galați18891561,33
19.Giurgiu7316170,94
20.Gorj5784170,85
21.Harghita581350,57
22.Hunedoara13635241,47
23.Ialomița7674110,89
24.Iași31332420,87
25.Ilfov28623612,57
26.Maramureș13751902,71
27.Mehedinți557970,72
28.Mureș16716181,03
29.Neamț12761121,3
30.Olt10584140,5
31.Prahova26103190,96
32.Satu Mare84191,68
33.Sălaj7196121,9
34.Sibiu18496440,96
35.Suceava18926401,67
36.Teleorman897751,02
37.Timiș325301103,18
38.Tulcea6089130,85
39.Vaslui12027280,99
40.Vâlcea11081171,04
41.Vrancea776450,47
42.Mun. București1187592742,02
43.Cazuri noi nealocate pe județe1140*-118 
TOTAL730.0561.313 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 373 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA29
2ARAD6
3ARGEŞ4
4BACĂU13
5BIHOR18
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI18
8BRĂILA1
9BRAŞOV1
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI 
12CARAŞ-SEVERIN 
13CLUJ6
14CONSTANŢA23
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ4
18GALAŢI10
19GIURGIU5
20GORJ16
21HARGHITA 
22HUNEDOARA4
23IALOMIŢA 
24IAŞI6
25ILFOV34
26MARAMUREŞ17
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI46
29MUREŞ8
30NEAMŢ5
31OLT4
32PRAHOVA11
33SĂLAJ 
34SATU MARE 
35SIBIU1
36SUCEAVA10
37TELEORMAN1
38TIMIŞ20
39TULCEA11
40VÂLCEA18
41VASLUI8
42VRANCEA1
 Total373

Până astăzi, 18.402 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 31.01.2021 (10:00) – 01.02.2021 (10:00) au fost raportate 67 de decese (31 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Hunedoara, Maramureș, Neamț, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 5 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 13 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani.

64 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.895. Dintre acestea, 971 sunt internate la ATI.

loading...