CGS: 2.688 cazuri de infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore. În județul Suceava s-au confirmat 78 cazuri ridicând la 19.243 numărul total de suceveni infectați

Până astăzi, 4 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 738.152 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

684.095 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.668 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba14063591,7
2.Arad15893441,01
3.Argeș20362270,64
4.Bacău18855580,98
5.Bihor20266531,28
6.Bistrița-Năsăud8322180,93
7.Botoșani10024511,45
8.Brașov291451062,01
9.Brăila9407220,73
10.Buzău9059250,51
11.Caraș-Severin7789281,28
12.Călărași7225190,7
13.Cluj361061712,4
14.Constanța30213771,41
15.Covasna5618110,72
16.Dâmbovița16736441,08
17.Dolj17685781,13
18.Galați19101681,33
19.Giurgiu7363110,83
20.Gorj5895310,97
21.Harghita5860100,56
22.Hunedoara139161031,6
23.Ialomița7735180,89
24.Iași31682940,85
25.Ilfov28897802,3
26.Maramureș141321842,9
27.Mehedinți5645330,79
28.Mureș16957671,11
29.Neamț12913581,29
30.Olt10670300,44
31.Prahova26252630,89
32.Satu Mare8606571,69
33.Sălaj7300411,73
34.Sibiu18662451,09
35.Suceava19243781,59
36.Teleorman9100181,04
37.Timiș331652733,22
38.Tulcea6117100,64
39.Vaslui12141230,95
40.Vâlcea11159211,01
41.Vrancea7807150,4
42.Mun. București1196753221,9
43.Cazuri noi nealocate pe județe1391*24 
TOTAL738.1522.668 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 671 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA29
2ARAD10
3ARGEŞ5
4BACĂU20
5BIHOR16
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI15
8BRĂILA3
9BRAŞOV14
10BUZĂU6
11CĂLĂRAŞI13
12CARAŞ-SEVERIN2
13CLUJ28
14CONSTANŢA50
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ9
18GALAŢI37
19GIURGIU3
20GORJ19
21HARGHITA5
22HUNEDOARA28
23IALOMIŢA2
24IAŞI19
25ILFOV19
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI76
29MUREŞ22
30NEAMŢ11
31OLT12
32PRAHOVA14
33SĂLAJ6
34SATU MARE16
35SIBIU15
36SUCEAVA34
37TELEORMAN18
38TIMIŞ34
39TULCEA6
40VÂLCEA12
41VASLUI5
42VRANCEA1
 TOTAL671

Până astăzi, 18.675 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 03.02.2021 (10:00) – 04.02.2021 (10:00) au fost raportate 75 decese (42 bărbați și 33 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Ilfov și București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 decese la categoria de peste 80 de ani.

71 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.747. Dintre acestea, 984 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.523.609  teste RT-PCR și 144.124 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.234 de teste RT-PCR (16.477 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.757 la cerere) și 7.267 de teste rapide antigenice.

loading...