Intră acum și în grupul de
În spitelele din județul Suceava sunt internați 339 pacienți Covid-19, iar numărul persoanelor suspecte de Covid-19 este de 77, a anunțat marți Prefectura Suceava, care menționează că numărul sucevenilor declarați vindecați de Covid-19 este de 18.621.
Potrivit sursei citate, la nivelul județului, în ultimele 24 de ore au fost internate 19 persoane diagnosticate cu Covid-19, în același interval de timp fiind externate 35 persoane declarate vindecate.
![](https://cdn.newsbucovina.ro/wp-content/uploads/2018/01/pacient-spital.jpg)
Din totalul celor 566 pacienți internați în Spitalul Județean de Urgență „Sf. Ioan cel Nou” Suceava, 186 pacienți sunt diagnosticați cu Covid-19, 70 pacienți sunt în zona tampon și 310 pacienți sunt cu alte afecțiuni (non-Covid).
Din cei 186 pacienți diagnosticați Covid-19:
– 7 prezintă forme ușoare;
– 91 prezintă forme medii ale bolii;
– 70 prezintă forme severe;
– 18 prezintă forme grave și sunt internați în secția ATI (dintre aceștia 5 pacienți sunt ventilați non – invaziv și 5 intubațiventilați invaziv).
Spitalul Județean de Urgență „Sf. Ioan cel Nou” Suceava dispune, la această dată, de 306 paturi libere, din care 50 pentru pacienți Covid-19, 172 în sectorul non-Covid și 84 pentru zona tampon.
La unitatea ATI sunt disponibile 2 paturi pentru pacienți Covid, sunt 24 ventilatoare libere, din care 10 pentru pacienții Covid-19, și 14 pentru pacienții non- Covid.
La nivelul Spitalului Municipal Rădăuți sunt internați un număr de 65 pacienți diagnosticați cu Covid-19 (5 cu forme ușoare, 51 prezentând forme medii, 7 forme grave, 2 forme critice), 2 persoane suspecte de infecție cu noul coronavirus, 21 locuri disponibile în sectorul Covid. La unitatea ATI Covid sunt internați 2 pacienți, nefiind locuri disponibile.
La nivelul Spitalului Municipal Câmpulung Moldovenesc sunt internați un număr de 19 pacienți diagnosticați cu Covid-19, dintre aceștia 10 prezintă forme medii, 9 forme grave, și 2 persoane suspecte de infecție cu noul coronavirus, fiind libere 16 locuri în sectorul Covid.
La nivelul Spitalului Municipal Vatra Dornei sunt internați un număr de 13 pacienți diagnosticați cu Covid-19 (8 forme medii și 5 cu forme grave) și 2 persoane suspecte de infecție cu noul coronavirus, fiind libere 14 locuri în sectorul Covid.
La nivelul Spitalului Orășenesc Gura Humorului sunt internați un număr de 36 pacienți diagnosticați cu Covid-19 (9 cu forme ușoare și 27 prezentând forme medii), și 1 persoană suspectă de infecție cu noul coronavirus, fiind libere 14 locuri în sectorul Covid.
La nivelul Spitalului Boli Cronice Siret sunt internați 20 pacienți diagnosticați cu Covid-19 (12 cu forme ușoare și 8 persoane cu formă medie), nu sunt internate persoane suspecte de infecție cu noul coronavirus, fiind libere un număr de 5 locuri în sectorul Covid.
La nivelul județului sunt disponibile 114 de locuri libere Covid și 111 locuri pentru zona tampon.
Persoanele suspecte Covid-19, internate în zonele tampon, în cazul confirmării infecției cu noul coronavirus sunt declarate pacienți diagnosticați Covid-19, fără a fi influențată statistica în ceea ce privește numărul de internări, precizează Prefectura Suceava.
Intră acum și în grupul de