CGS: 2.931 cazuri de infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore. În județul Suceava s-au confirmat 25 de cazuri ridicând la 23.598 numărul total de suceveni infectați

Până astăzi, 20 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.034.003 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

950.242 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.931 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba19972563,02
2.Arad22703693,03
3.Argeș25896622,10
4.Bacău25135481,67
5.Bihor275911372,83
6.Bistrița-Năsăud11278282,12
7.Botoșani13637321,37
8.Brașov42084993,19
9.Brăila12650312,29
10.Buzău11915261,62
11.Caraș-Severin10480302,27
12.Călărași9625251,50
13.Cluj548851924,61
14.Constanța41412532,76
15.Covasna7903322,76
16.Dâmbovița21803411,50
17.Dolj25491281,73
18.Galați26318642,44
19.Giurgiu10597182,13
20.Gorj9004140,75
21.Harghita7674321,35
22.Hunedoara21947943,16
23.Ialomița10364241,95
24.Iași41055781,70
25.Ilfov43424564,96
26.Maramureș19926230,73
27.Mehedinți7845281,45
28.Mureș22539872,55
29.Neamț17893721,71
30.Olt13930241,55
31.Prahova32949762,31
32.Satu Mare12604501,37
33.Sălaj10434362,07
34.Sibiu25133422,77
35.Suceava23598250,71
36.Teleorman12993782,37
37.Timiș524221013,10
38.Tulcea8027131,94
39.Vaslui15489251,15
40.Vâlcea15658462,29
41.Vrancea10125371,38
42.Mun. București1761545004,71
43.Cazuri noi nealocate pe județe    1441*299 
 TOTAL1.034.0032.931 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 618 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA16
2ARAD18
3ARGEŞ12
4BACĂU11
5BIHOR9
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI11
8BRĂILA4
9BRAŞOV22
10BUZĂU4
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN15
13CLUJ21
14CONSTANŢA40
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ30
18GALAŢI23
19GIURGIU14
20GORJ9
21HARGHITA3
22HUNEDOARA29
23IALOMIŢA3
24IAŞI21
25ILFOV16
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI77
29MUREŞ17
30NEAMŢ17
31OLT7
32PRAHOVA18
33SĂLAJ7
34SATU MARE20
35SIBIU8
36SUCEAVA14
37TELEORMAN11
38TIMIŞ32
39TULCEA5
40VÂLCEA3
41VASLUI18
42VRANCEA10
 Total618

Până astăzi, 26.618 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 19.04.2021 (10:00) – 20.04.2021 (10:00) au fost raportate 237 de decese (145 bărbați și 92 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 16 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 66 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 91 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 59 decese la categoria de peste 80 de ani.

220 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 6 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 11 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 12.113. Dintre acestea, 1.432 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.154.381 de teste RT-PCR și 796.282 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 23.388 de teste RT-PCR (13.178 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.210 la cerere) și 12.358 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 424 de teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 20 aprilie a.c.

Pe teritoriul României, 46.551 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.837 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 42.658 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 131 persoane.

loading...