CGS: 1.256 cazuri de infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore. În județul Suceava s-au confirmat 17 de cazuri ridicând la 23.735numărul total de suceveni infectați

Până astăzi, 26 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.047.520 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

975.703 pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.256 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20298482,40
2.Arad23043252,47
3.Argeș26240421,66
4.Bacău25470331,33
5.Bihor28067252,52
6.Bistrița-Năsăud11452121,74
7.Botoșani13778201,04
8.Brașov42506372,25
9.Brăila12829111,79
10.Buzău12105151,23
11.Caraș-Severin10765342,10
12.Călărași9749191,20
13.Cluj556651033,29
14.Constanța41912462,01
15.Covasna810312,40
16.Dâmbovița21990281,10
17.Dolj25845281,29
18.Galați26741301,87
19.Giurgiu1073481,58
20.Gorj906660,52
21.Harghita784561,32
22.Hunedoara22238212,22
23.Ialomița10498211,48
24.Iași41442221,31
25.Ilfov439941103,39
26.Maramureș20034100,63
27.Mehedinți7979131,21
28.Mureș22968452,11
29.Neamț18153251,37
30.Olt14138151,30
31.Prahova33574372,02
32.Satu Mare1272031,14
33.Sălaj1059251,75
34.Sibiu25495332,20
35.Suceava23735170,52
36.Teleorman13196361,78
37.Timiș53037522,36
38.Tulcea812881,35
39.Vaslui1561580,81
40.Vâlcea15894241,75
41.Vrancea10286201,10
42.Mun. București1785872753,46
43.Cazuri noi nealocate pe județe    1014*-121 
 TOTAL1.047.5201.256 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 221 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA6
2ARAD14
3ARGEŞ2
4BACĂU2
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI11
8BRĂILA0
9BRAŞOV3
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ1
14CONSTANŢA15
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA9
17DOLJ28
18GALAŢI10
19GIURGIU1
20GORJ1
21HARGHITA2
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA0
24IAŞI3
25ILFOV9
26MARAMUREŞ1
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI37
29MUREŞ8
30NEAMŢ2
31OLT4
32PRAHOVA4
33SĂLAJ3
34SATU MARE1
35SIBIU3
36SUCEAVA5
37TELEORMAN3
38TIMIŞ5
39TULCEA3
40VÂLCEA6
41VASLUI1
42VRANCEA6
 Total221

Până astăzi, 27.511 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 25.04.2021 (10:00) – 26.04.2021 (10:00) au fost raportate 117 decese (71 bărbați și 46 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 decese la categoria de vârstă 30-39 ani, 6 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 39 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 36 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

108 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 9 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.443. Dintre acestea, 1.354 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.269.119  teste RT-PCR și 853.355 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 6.599 de teste RT-PCR (3.973 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 2.626 la cerere) și 5.115  teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 38.062 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.333 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 41.851 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 99 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.480 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 25 aprilie, 6.643 de sancţiuni contravenţionale, în valoare de 1.438.665 de lei.

loading...