CGS: 707 de cazuri de infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore. În județul Suceava s-au confirmat 11 cazuri ridicând la 26.292 numărul total de suceveni infectați

Până astăzi, 19 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.073.679 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.028.554 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 707 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba21043191,12
2.Arad23538140,48
3.Argeș27142180,77
4.Bacău25951180,30
5.Bihor29029450,79
6.Bistrița-Năsăud1181360,58
7.Botoșani1407560,35
8.Brașov43436260,72
9.Brăila1319280,52
10.Buzău12488110,45
11.Caraș-Severin11327180,98
12.Călărași999410,41
13.Cluj57204271,14
14.Constanța42729230,54
15.Covasna847790,77
16.Dâmbovița2239660,43
17.Dolj26482120,45
18.Galați27424130,57
19.Giurgiu1095640,45
20.Gorj917860,17
21.Harghita820960,68
22.Hunedoara22792140,69
23.Ialomița1071170,36
24.Iași42170150,41
25.Ilfov44897260,96
26.Maramureș20300110,26
27.Mehedinți827880,64
28.Mureș23795240,68
29.Neamț18758210,58
30.Olt14496120,47
31.Prahova34916431,03
32.Satu Mare1293140,28
33.Sălaj1088630,68
34.Sibiu26292210,90
35.Suceava24091110,26
36.Teleorman13625120,59
37.Timiș54104300,74
38.Tulcea8364150,54
39.Vaslui1589170,26
40.Vâlcea16308150,52
41.Vrancea10620130,48
42.Mun. București1827611120,84
43.Cazuri noi nealocate pe județe    610*-13 
 TOTAL1.073.679707 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 168 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA6
2ARAD1
3ARGEŞ6
4BACĂU0
5BIHOR4
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI6
8BRĂILA2
9BRAŞOV4
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ11
14CONSTANŢA2
15COVASNA3
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ3
18GALAŢI5
19GIURGIU0
20GORJ1
21HARGHITA3
22HUNEDOARA10
23IALOMIŢA1
24IAŞI16
25ILFOV0
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI23
29MUREŞ4
30NEAMŢ8
31OLT0
32PRAHOVA15
33SĂLAJ1
34SATU MARE2
35SIBIU0
36SUCEAVA3
37TELEORMAN3
38TIMIŞ5
39TULCEA2
40VÂLCEA2
41VASLUI2
42VRANCEA4
 Total168

Până astăzi, 29.716 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 18.05.2021 (10:00) – 19.05.2021 (10:00) au fost raportate 54 de decese (30 bărbați și 24 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bihor, Botoșani, Brăila, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Covasna, Dolj, Galați, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 19 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 17 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

53 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a înregistrat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 4.416. Dintre acestea, 718 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.692.982 de  teste RT-PCR și 1.060.331 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 21.321 de teste RT-PCR (12.294 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.027 la cerere) și 10.253 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 11.621 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 4.948 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 41.409 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 82 de persoane.

loading...