GCS: 307 cazuri de infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore. În județul Suceava s-au confirmat 8 cazuri ridicând la 24.122 numărul total de suceveni infectați

Până astăzi, 23 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.075.543 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.032.888 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 307 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2112290,93
2.Arad2356730,36
3.Argeș27226260,61
4.Bacău2597640,25
5.Bihor2910090,65
6.Bistrița-Năsăud1183330,48
7.Botoșani1411140,32
8.Brașov4350240,61
9.Brăila1321550,41
10.Buzău1252040,40
11.Caraș-Severin11376120,81
12.Călărași1001110,29
13.Cluj57328260,88
14.Constanța42794180,45
15.Covasna850350,62
16.Dâmbovița2241880,35
17.Dolj26523100,35
18.Galați2747290,44
19.Giurgiu1097610,34
20.Gorj919410,13
21.Harghita822640,49
22.Hunedoara2281300,51
23.Ialomița1072460,29
24.Iași42244170,36
25.Ilfov4494290,73
26.Maramureș2032550,24
27.Mehedinți830140,51
28.Mureș2385070,50
29.Neamț18822130,54
30.Olt1452430,40
31.Prahova35036350,80
32.Satu Mare1294740,24
33.Sălaj1090250,54
34.Sibiu2636280,82
35.Suceava2412280,24
36.Teleorman1364560,42
37.Timiș54179170,60
38.Tulcea839430,52
39.Vaslui1590930,23
40.Vâlcea16341110,47
41.Vrancea1064170,35
42.Mun. București183008450,67
43.Cazuri noi nealocate pe județe  519*-75 
TOTAL1.075.543307 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 71 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA 
2ARAD5
3ARGEŞ2
4BACĂU1
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI 
8BRĂILA 
9BRAŞOV 
10BUZĂU2
11CĂLĂRAŞI 
12CARAŞ-SEVERIN 
13CLUJ3
14CONSTANŢA4
15COVASNA 
16DÂMBOVIŢA4
17DOLJ 
18GALAŢI2
19GIURGIU2
20GORJ1
21HARGHITA3
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA1
24IAŞI2
25ILFOV1
26MARAMUREŞ 
27MEHEDINŢI 
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI9
29MUREŞ2
30NEAMŢ5
31OLT3
32PRAHOVA7
33SĂLAJ1
34SATU MARE1
35SIBIU 
36SUCEAVA 
37TELEORMAN2
38TIMIŞ 
39TULCEA 
40VÂLCEA2
41VASLUI1
42VRANCEA 
 TOTAL71

Până astăzi, 29.941 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 22.05.2021 (10:00) – 23.05.2021 (10:00) au fost raportate 56 de decese (24 bărbați și 32 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Harghita, Hunedoara, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Tulcea, Vaslui, Vâlcea și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 18 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 15 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 18 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

51 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 3.594. Dintre acestea, 590 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.768.459 de  teste RT-PCR și 1.097.521 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 13.088 de teste RT-PCR (4.427 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.661 la cerere) și 5.390 de teste rapide antigenice.

loading...