GCS: 265 cazuri de infecții SARS-CoV-2 în țară în ultimele 24 de ore. În județul Suceava s-au confirmat cinci cazuri ridicând la 24.153 numărul total de suceveni infectați

Până astăzi, 29 mai, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.077.426 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.038.539 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 265 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2117570,67
2.Arad2359450,23
3.Argeș2729590,40
4.Bacău26013100,14
5.Bihor29179180,48
6.Bistrița-Năsăud1185320,27
7.Botoșani1413340,24
8.Brașov43596110,43
9.Brăila1325550,31
10.Buzău1254640,27
11.Caraș-Severin1141840,54
12.Călărași1003450,22
13.Cluj57407100,57
14.Constanța42864120,31
15.Covasna852420,43
16.Dâmbovița2244280,21
17.Dolj2656430,20
18.Galați2754400,29
19.Giurgiu1099540,23
20.Gorj920010,10
21.Harghita825430,20
22.Hunedoara2284220,27
23.Ialomița1074520,20
24.Iași42315130,25
25.Ilfov4500930,45
26.Maramureș2034430,19
27.Mehedinți831620,31
28.Mureș2388180,30
29.Neamț1888360,39
30.Olt1455720,23
31.Prahova35125190,51
32.Satu Mare1296010,15
33.Sălaj1091820,28
34.Sibiu26432130,56
35.Suceava2415350,17
36.Teleorman1366320,26
37.Timiș54234100,37
38.Tulcea841820,44
39.Vaslui1593020,16
40.Vâlcea1637860,32
41.Vrancea1066420,24
42.Mun. București183226340,41
43.Cazuri noi nealocate pe județe    548*-1 
 TOTAL1.077.426265 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 93 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA2
2ARAD2
3ARGEŞ4
4BACĂU1
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV2
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ1
14CONSTANŢA4
15COVASNA1
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ2
18GALAŢI4
19GIURGIU1
20GORJ0
21HARGHITA3
22HUNEDOARA2
23IALOMIŢA2
24IAŞI3
25ILFOV4
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI13
29MUREŞ1
30NEAMŢ2
31OLT0
32PRAHOVA5
33SĂLAJ2
34SATU MARE2
35SIBIU2
36SUCEAVA2
37TELEORMAN1
38TIMIŞ8
39TULCEA1
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA1
 TOTAL93

Până astăzi, 30.247 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.05.2021 (10:00) – 29.05.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 73 de decese (46 bărbați și 27 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba,  Bacău, Bistrița-Năsăud,  Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Dolj, Galați, Hunedoara, Iași, Mureș, Neamț, Prahova,  Sibiu, Suceava, Teleorman, Tulcea, Ilfov și Municipiul București.

41 dintre aceste decese sunt antrioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel 1 dintre decese s-a produs în luna august a anului 2020, 1 în septembrie 2020, 3 în octombrie 2020, 15 în noiembrie 2020, 5 în decembrie 2020, 3 în luna ianuarie 2021, 4 în februarie 2021, 7 în luna martie 2021 și 2 în luna aprilie a acestui an.

Dintre cele 73 de decese, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 30-39 ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 21 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 19 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

68 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 4 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.435. Dintre acestea, 452 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.879.714   teste RT-PCR și 1.154.627 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 19.342 de teste RT-PCR (7.374 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.968 la cerere) și 9.650 de teste rapide antigenice.  

Pe teritoriul României, 6.976 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.772 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 33.866 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 82 de persoane.

loading...