Niciun nou caz de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 52 de noi cazuri

Până astăzi, 30 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.792 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 52 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127200,03
2.Arad2367410,04
3.Argeș2745630,05
4.Bacău2608520,04
5.Bihor2928500,03
6.Bistrița-Năsăud11876-2**0,02
7.Botoșani1418800,04
8.Brașov4368430,01
9.Brăila1329510,02
10.Buzău1258200
11.Caraș-Severin1148510,04
12.Călărași1006000,03
13.Cluj5758470,06
14.Constanța4295700,03
15.Covasna855600,03
16.Dâmbovița2250410,03
17.Dolj2668600,09
18.Galați2766270,03
19.Giurgiu1102720,03
20.Gorj921300,02
21.Harghita828600,02
22.Hunedoara2286700,01
23.Ialomița1079210,03
24.Iași4241730,02
25.Ilfov4512710,09
26.Maramureș2040900,05
27.Mehedinți833900,02
28.Mureș2397900,04
29.Neamț1898580,04
30.Olt1462100,05
31.Prahova35428110,11
32.Satu Mare1300230,05
33.Sălaj1094820,02
34.Sibiu2651100,04
35.Suceava2422400,03
36.Teleorman1371500,02
37.Timiș5434840,04
38.Tulcea843800,01
39.Vaslui1598700,02
40.Vâlcea1644000,03
41.Vrancea1069300,02
42.Mun. București18368720,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe  418*-9 
TOTAL1.080.79252 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Bistrița-Năsăud a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 16 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD1
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ0
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI1
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA2
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI0
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI1
29MUREŞ0
30NEAMŢ4
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU1
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ2
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 Total16

Până astăzi, 33.786 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.06.2021 (10:00) – 30.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 181 de decese (109 bărbați și 72 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bacău, Brașov, Cluj, Galați, Giurgiu, Harghita, Ialomița, Mureș, Prahova, Sălaj, Suceava, Teleorman și Municipiul București.

177 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 dintre acestea s-a produs în luna aprilie 2020, 10 în luna octombrie 2020, 46 în noiembrie 2020, 44 în decembrie 2020, 21 în ianuarie 2021, 7 în februarie 2021, 21 în martie 2021, 21 în aprilie 2021 și 6 în luna mai 2021, în județele Alba, Brașov, Cluj, Galați, Giurgiu, Harghita, Ialomița, Mureș, Prahova, Sălaj, Suceava, Teleorman și Municipiul București.

Dintre cele 181 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 37 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 68 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 61 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

167 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 11 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 de pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 450. Dintre acestea, 73 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.346.449 de teste RT-PCR și 1.459.483 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.951 de teste RT-PCR (8.114 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.837 la cerere) și 11.723 de teste rapide antigenice.Până astăzi, 30 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.792 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

loading...