Niciun nou caz de infecție cu SARS-CoV-2 în județul Suceava. În țară în ultimele 24 de ore au fost confirmate 60 de noi cazuri

Până astăzi, 7 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.090 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 60 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127500,02
2.Arad2368020,03
3.Argeș2746930,05
4.Bacău2608800,04
5.Bihor2928600,01
6.Bistrița-Năsăud1188120,02
7.Botoșani1419000,02
8.Brașov4368700,02
9.Brăila1329910,01
10.Buzău1258530
11.Caraș-Severin1149000,02
12.Călărași1006110
13.Cluj5761420,04
14.Constanța42959-1**0,01
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250510,01
17.Dolj2669600,06
18.Galați2766310,03
19.Giurgiu1102900,04
20.Gorj921510,01
21.Harghita828700,01
22.Hunedoara2287220
23.Ialomița1079300,01
24.Iași4243330,03
25.Ilfov4513930,07
26.Maramureș2041620,03
27.Mehedinți833900,01
28.Mureș2398200,03
29.Neamț1898600,04
30.Olt1462700,03
31.Prahova3546270,10
32.Satu Mare1300940,04
33.Sălaj1095010,02
34.Sibiu2651320,03
35.Suceava2422400,02
36.Teleorman1372020,01
37.Timiș5436750,04
38.Tulcea844020,01
39.Vaslui1599410,01
40.Vâlcea1644700,03
41.Vrancea1069300,01
42.Mun. București183739170,03
43.Cazuri noi nealocate pe județe  429*-7 
TOTAL1.081.09060 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**Numărul total de cazuri aferent județului Constanţa a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 18 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ2
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV0
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ0
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ1
18GALAŢI0
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI0
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI2
29MUREŞ1
30NEAMŢ3
31OLT0
32PRAHOVA3
33SĂLAJ0
34SATU MARE1
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN1
38TIMIŞ3
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
 TOTAL18

Până astăzi, 34.098 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 06.07.2021 (10:00) – 07.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 77 decese (40 bărbați și 37 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeş, Arad, Cluj, Iaşi, Maramureş, Mureș, Neamț, Prahova şi Municipiul Bucureşti.

75 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 2 dintre acestea s-au produs în luna mai 2020, 1 în luna iulie 2020, 1 în august 2020, 3 în septembrie 2020, 5 în octombrie 2020, 18 în noiembrie 2020, 18 în decembrie 2020, 13 în ianuarie 2021, 5 în februarie 2021, 7 în martie 2021 și 2 în aprilie 2021, în județul Argeş, Arad, Cluj, Iaşi, Mureș, Neamț şi Municipiul Bucureşti.

Dintre cele 77 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani,  1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 29 decese la categoria de vârstă 70-79 ani şi 17 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

74 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienţi decedaţi nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 376. Dintre acestea, 56 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.429.482 de teste RT-PCR și 1.534.646 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.304 teste RT-PCR (7.786 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.518 la cerere) și 12.162 de teste rapide antigenice.